Wyspa Rab - miejsce pełne piaszczystych plaż

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Rab

Jeśli poszukujecie piaszczystych plaż w Chorwacji, do gustu z pewnością przypadnie Wam wyspa Rab, leżąca w zatoce Kvarner. Ta licząca sobie 86 km kwadratowych wyspa może poszczycić się nie tylko przepięknymi plażami, ale także dużą ilością słonecznych godzin — w ciągu roku jest ich aż 2500. Kiedyś Rab była siedzibą rzymskich elit, które budowały tutaj swoje wille. Dziś przyciąga turystów z całego świata, spragnionych niezapomnianych widoków i poszukujących ciekawych smaków lokalnej kuchni.

Dojazd na wyspę

Na wyspę można dotrzeć wyłącznie promem. Podróżni mają do wyboru dwie trasy. Pierwsza prowadzi ze wsi Stinica, leżącej na lądzie, do wysepki Mišnjak, leżącej w południowo-wschodniej części wyspy Rab. W sezonie kursy odbywają się co godzinę. Druga trasa łączy wyspę Krk (port w miejscowości Valbiska) z postrem w Lopar, leżącym w północno-zachodniej częsci wyspy Rab. W sezonie prom wypływa cztery razy dziennie.

Noclegi na wyspie Rab

Za najtańszy pokój dla dwóch osób na wyspie Rab należy zapłacić około 200 zł za noc, należy jednak liczyć się z niewielką liczbą udogodnień w pokoju (lub całkowitym ich brakiem). Ceny hoteli trzygwiazdkowych są niewiele wyższe i zaczynają się już od 280 zł za dobę hotelową. Za hotel czterogwiazdkowy, leżący w miejscowości Rab (stolica wyspy) należy zapłacić około 600 zł.

Najlepsze plaże na wyspie

Wyspa Rab jest bardzo chętnie odwiedzana ze względu na spory wybór piaszczystych plaż. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Rajska Plaža, leżącą w miejscowości Lopar. Plaża znajduje się w szerokiej zatoce, jest długa i piaszczysta. Morze przy tej plaży jest dosyć płytkie, a woda ciepła, dlatego Rajska Plaža jest bardzo chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Na plaży można także wynająć leżaki oraz parasole przeciwsłoneczne. W pobliżu rośnie las piniowy, dzięki czemu turyści mogą znaleźć schronienie w cieniu drzew. Niestety ze względu na swoją popularność plaża jest oblegana i często zatłoczona.

Nieco więcej spokoju można zaznać na plaży Lopar, również leżącej w miejscowości Lopar. Morze tutaj również jest bardzo płytkie, a sama plaża jest piaszczysta, przez co można na niej spotkać całe wypoczywające rodziny.

Jeśli poszukujecie spokoju i klimatycznego miejsca, warto odwiedzić plażę Sahara, leżącą na wschód od Loparu. Jej piasek ukształtowanie pobliskiego terenu (suche, niskie rośliny) oraz surowy krajobraz przypomina pustynię. Ze względu na swój klimat plaża jest dużo rzadziej odwiedzana przez turystów.

Kolejną ciekawą plażą piaszczystą jest plaża Mel, leżąca w miejscowości Kampor. Zejście do morza jest bardzo łagodne, a dno morskie jest piaszczyste. Na plaży znajduje się szereg udogodnień: obiekt gastronomiczny, a także zaplecze sportowe.

W pobliżu miasta Rab, w Suhej Puncie znajduje się kilka plaż skrytych w niewielkich zatoczkach. Warto tutaj odwiedzić kamienisto-piaszczystą plażę Gožinka. Tutaj znajduje się także plaża FKK Kandarola, która jest przeznaczona dla naturystów

Atrakcje turystyczne na wyspie Rab

Stolica wyspy, miejscowość Rab może pochwalić się ciekawą starówką. Znajdziemy tutaj plac św. Krzysztofa (będącego patronem wyspy), z którego rozciąga się widok na mury miejskie. Znajduje się tu także Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije, czyli katedra, w której przechowywana jest czaszka św. Krzysztofa oraz inne relikwie i drogocenne obrazy. Obok katedry wznosi się dzwonnica mierząca 26 metrów.

Z kolei odwiedzając Barbat, niewielką wieś w południowej części wyspy, można zakosztować w naturalnym bogactwie Chorwacji — oliwkach oraz winie. Wioska posiada bogatą tradycję rybacką oraz wiele restauracji. Warto także odwiedzić wzgórze świętego Damiana. Znajdują się tam ruiny po fortyfikacjach pochodzących z VI wieku.

W pobliżu miasta Rab leży Lopar — mała miejscowość o bogatej historii. To tutaj można zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela oraz kościół Najświętszej Marii Panny, wybudowany w XIV wieku. Miasteczko słynie także z przepięknych plaż, a na najpopularniejszej (Rajska Plaža) regularnie odbywają się światowe turnieje siatkówki plażowej, które przyciągają wielu uczestników i widzów.

Pasjonaci historii z pewnością zainteresują się pobliską wyspą Goli Otok. W czasach świetności Jugosławii na tej wyspie działał obóz pracy oraz więzienie, w którym przetrzymywano przeciwników ustroju.

Będąc w mieście Rab warto wybrać się na spacer do parku Komrčar. Możemy tu zobaczyć bogatą florę — w parku rosną między innymi palmy, dęby, cedry i agawy. Mnogość alejek i dróżek pozwala odpocząć od upałów i poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca, uznawanego za jeden z najpiękniejszych parków w całej Chorwacji.

Wśród interesujących zabytków można także wskazać pałac Dominis z XV wieku oraz żeński klasztor Franciszkanek wraz z barokowym kościołem św. Antoniego. Znajdziemy tam marmurowy ołtarz z podobizną patrona świątyni. W sezonie przed kościołem można spotkać malarzy sprzedających swoje arcydzieła i jednocześnie tworzących kolejne.

Wyspa Rab to także doskonałe miejsce, by spróbować nurkowania w wodach Adriatyku. Podwodne krainy są niezwykłe, pełne różnorodnych gatunków zwierząt. Na całej wyspie znajduje się wiele centrów nurkowania.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *