Wyspa Pag - najładniejsza wśród chorwackich wysp

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Pag

Wyspa Pag jest znana jako jedna z najbardziej słonecznych wysp Adriatyku. To także jedna z najładniejszych wysp — zachwyca skalistymi widokami i błękitną wodą. Zdjęcia robione na Pag będą stanowić wyjątkową pamiątkę z urlopu! Ogromną zaletą wyspy jest pogoda oraz niezwykła gościnność mieszkańców. Sama wyspa jest pełna bogatej historii i kuchni, którą zdecydowanie warto odkrywać!

O wyspie

Wyspa Pag znajduje się w Północnej Dalmacji. Składa się z trzech mniejszych wysp, połączonych ze sobą wąskimi basenami. Łącznie zajmuje 285 km kwadratowych. Jej krajobraz jest dosyć różnorodny i urokliwy. Co ciekawe, jej linia brzegowa jest najdłuższą spośród chorwackich wysp. 

Dojazd do wyspy jest możliwy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to prom, który kursuje między Prizną a Żigljenem. Podróż trwa około 15 minut. Do drugiej połowy XX wieku była to jedyna możliwość, by dostać się na tę wyspę. Dziś można odwiedzić ją własnym samochodem, korzystając z wybudowanego mostu, do którego prowadzi autostrada, a następnie zjazd w Maslenicy.

Noclegi na wyspie Pag

Ceny za nocleg na wyspie są umiarkowane i zbliżone do innych chorwackich wysp. Najtańsze noclegi bez udogodnień kosztują około 120 zł za noc za dwie osoby. Ceny za dobę w hotelach trzygwiazdkowych zaczynają się od 300 zł (również dla dwóch osób). Za hotel czterogwiazdkowy należy zapłacić około 600 zł. Noclegów najlepiej szukać w miejscowości Pag, ze względu na jej położenie w centralnej części wyspy oraz dobre skomunikowanie z innymi rejonami.

Wyspa Pag – najlepsze plaże

Jedną z piękniejszych plaż na Pag jest piaszczysta plaża Vlašići, znajdująca się w pobliżu Smokvicy (około 15 kilometrów od Povljana). Plaża zachwyca turystów niesamowitym połączeniem idealnie niebieskiej wody oraz czerwonych skał, które otaczają plażę. 

Ciekawą atrakcję znajdziemy na plaży Beritnica. To zaciszna, kamienista plaża w osłoniętej zatoce. To tutaj, tuż przy samym brzegu, znajdują się trzy ogromne skały, które wyglądają niezwykle imponująco. W pobliżu znajduje się także klif, który jest niezmiernie popularny wśród miłośników wspinaczki.

Rodziny z dziećmi z chęcią odwiedzą plażę Kukurina. Leży ona w północnej części wyspy, w niewielkiej zatoce. Jest plażą piaszczystą, a dno morskie jest płytkie i opada bardzo łagodnie, przez co stanowi idealne miejsce do bezpiecznej zabawy dla najmłodszych.

Z kolei plaża Zrće znajdująca się w pobliżu miejscowości Novalija będzie idealnym miejscem dla osób, które chcą się wyszaleć w towarzystwie muzyki. Ta plaża słynie z klubów, w których nieprzerwanie gra muzyka, a imprezy nie mają końca. Nie bez powodu jest ona nazywana najbardziej znaną chorwacką plażą — w sezonie może się na niej bawić nawet kilka tysięcy ludzi jednocześnie!

Całkowitym przeciwieństwem plaży Zrće jest żwirowa plaża Veli Bok, znajdująca się na północny wschód od miasta Pag. Jest bardzo kameralnym miejscem i nawet w szczycie sezonu nie jest tak załtoczona, jak inne plaże tej chorwackiej wyspy.

Atrakcje turystyczne wyspy

Stolicą wyspy jest miasteczko Pag, które słynie z urokliwej architektury i bogatej oferty noclegowej. W pobliżu znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na całe Pag. Sama stolica jest węzłem komunikacyjnym pomiędzy Novalją a Paskim postem.

W północno-zachodniej części wyspy leży Novalja — kolejne miasto z bogatą ofertą turystyczną. To tutaj można podziwiać piękno i różnorodność architektury. Co roku w okresie letnim w Novalji odbywa się festiwal kulturowy, który daje możliwość poznania kultury i historii mieszkańców wyspy Pag. Podczas niego można podziwiać rękodzieła i sztukę lokalnych artystów czy posłuchać muzyki.

Z kolei w południowej części wyspy znajduje się Povljana. W tym mieście znajdziemy rezerwat przyrodniczy Veliko Blato, w którym znajdują się siedliska wielu gatunków ptaków błotnych. Obiekt posiada wieżę obserwacyjną oraz wiele tablic informacyjnych, co powoduje, że to miejsce jest doskonałe do obserwacji codziennego życia różnych gatunków ptaków. 

Na całej wyspie znajduje się wiele murków kamiennych, które miały za zadanie wyznaczać granice między owczymi pastwiskami. Na wyspie znajduje się cały skansen, w którym można na własne oczy zobaczyć kamienne mury. 

Owcze pastwiska są charakterystyczną częścią wyspy Pag. To tutaj produkuje się tzw. Paški ser z mleka owiec wypasanych na pastwiskach. Zwierzęta żywią się głównie ziołami i roślinami leczniczymi, co gwarantuje niezwykły smak sera. 

Bardzo ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Lunjska Maslinada. Jest to gaj oliwny, który znajduje się w miejscowości Lun. Choć powstał około 60 lat temu, to najstarsze drzewa oliwne mają ponad 1000 lat! W tym miejscu można zobaczyć na własne oczy proces produkcji, a także podziwiać piękno natury.

Wyspa jest także bogata w wiele tras rowerowych oraz szlaków do pieszych wędrówek. Dla fanów dwóch kółek atrakcję będzie stanowić trasa o długości 60 km, która wiedzie przez całą długość wyspy. Dla osób ceniących spacery wytyczono m.in. szlak na górę Sv. Vid. (najwyższy szczyt wyspy), z którego rozciąga się widok na całą wyspę i najbliższe okolice.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *