Wyspa Mljet - najbardziej zielone miejsce w całej Chorwacji

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Mljet

Jeśli lubicie miejsca pełne zieleni, z pewnością pokochacie chorwacką wyspę Mljet — jej tereny w niemal 75% pokrywają lasy. Tą leżącą w południowej Dalmacji wyspę, oprócz niezwykle dużego pokrycia roślinnością, charakteryzuje jeszcze jedna rzecz. Jest to najwęższa z chorwackich wysp — jej szerokość nie przekracza 3 km! W połączeniu z 37 kilometrami długości zajmuje powierzchnię niecałych 100 km kwadratowych, a długość linii brzegowej wynosi 135 kilometrów.

Dojazd na Mljet

Dojazd na wyspę jest możliwy dzięki połączeniom promowym realizowanym z wielu chorwackich miast. Do portu w miejscowości Sobra dopływają promy z następujących miast: Split, Dubrovnik, Zadar, Rijeka, Hvar, a także z półwyspu Peljesač. Dodatkowo realizowane są połączenia katamaranem, który wypływa z portu Dubrownik i dopływa do miast Sobra oraz Polače na Wyspie Mljet.

Ceny noclegów na wyspie

Ceny za nocleg w poszczególnych miastach są zbliżone. Koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego zaczyna się od 200 zł za dobę, dla pokoju w niskim standardzie. Hotele trzygwiazdkowe to koszt około 400 złotych, w zależności od rodzaju udogodnień w wybranym apartamencie.

Wyspa Mljet – najpiękniejsze plaże

Jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie jest plaża Saplunara, znajdująca się w południowo-wschodniej części wyspy, w pobliżu wsi Sobra. W odróżnieniu od większości żwirowych plaż w Chorwacji Saplunara charakteryzuje się drobnym, białym piaskiem. Plaża jest bardzo przestronna, a jej długość to około 1 kilometra. To miejsce jest polecanie na rodzinny wypoczynek, gdyż zejście do wody jest bardzo płytkie i piaszczyste, a w związku z tym bezpieczne dla dzieci oraz osób nieumiejących pływać. Plaża jest otoczona sosnowym lasem, dzięki czemu zapach powietrza wypełniony aromatem roślin intrygująco łączy się z zapachem morza. Przy plaży można skorzystać z usług kawiarni oraz restauracji.

Kolejną ciekawą plażą jest plaża Blaće, leżąca we wschodniej części wyspy, w zatoce Limuni. Ta plaża również charakteryzuje się białym, drobnym piaskiem. Niewątpliwą zaletą jest jej położenie — Blaće znajduje się w ustronnym miejscu, do którego prowadzi wyłącznie polna droga. Ta plaża również jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi, gdyż dno morskie jest płaskie i piaszczyste. Cała zatoka jest chroniona przed silnymi wiatrami dzięki skałom i rosnącym nieopodal lasem sosnowym. Niestety na tej plaży nie ma żadnych udogodnień takich jak restauracje czy kawiarnie. 

Na południowej stronie wyspy znajduje się również piaszczysta plaża Sutmiholjska, która, podobnie jak Blaće, pozwala cieszyć się nienaruszoną przyrodą oraz idealnym spokojem. Dojście do plaży również jest możliwe tylko dzięki wyznaczonej ścieżce. W pobliżu plaży znajduje się kemping, który umożliwia dodatkowe aktywności fizyczne, takie jak gra w siatkówkę. Podobnie jak przy pozostałych plażach wejście do morza jest płytkie, a dno piaszczyste, dzięki czemu miejsce to będzie doskonałe dla rodzin z dziećmi. Na miejscu znajduje się również restauracja, kawiarnia i sklep.

Atrakcje turystyczne na wyspie

W przeciwieństwie do południowej części wyspy pełnej plaż, na północnym krańcu znajduje się Park Narodowy. Wstęp do parku jest płatny (wejścia: Crna klada, Pomena a Polače), jednak warto uiścić opłatę, by podziwiać dzikie piękno wyspy Mljet. Na terenie parku, oprócz bogactwa flory i fauny, można podziwiać dwa słone jeziora (Veliko jezero oraz Malo jezero). 

Na środku większego jeziora znajduje się wyspa, na której w XXI wieku wybudowano klasztor benedyktynów. Przez lata wygląd i funkcja budynku ulegała zmianom, a dziś znajduje się tam hotel. Dodatkową atrakcją związaną z jeziorem jest możliwość wynajęcia kajaka lub łodzi, by przepłynąć jezioro. W jeziorze można się także kąpać, jednak należy pamiętać o występujących silnych prądach, które mogą stanowić zagrożenie dla osób niepotrafiących pływać. 

Park można zwiedzać pieszo, jednak ze względu na jego powierzchnię poleca się wynajęcie roweru.

Miłośnicy historią z chęcią odwiedzą wieś Babino Polje, gdzie znajdują się: kościół gotycki z XV wieku oraz renesansowy dwór powstały w XVI wieku. W pobliskiej miejscowości Prožura można zobaczyć gotycki kościół św. Trójcy, datowany na XV wiek. Posuwając się na wschód, we wsi Maranovići znajduje się gotycko-renesansowy kościół św. Marii od Wzgórz, a w miejscowości Korita można podziwiać gotycki kościół św. Wita pochodzący z XV wieku oraz grupę barokowych domów wybudowanych między XVII a XVIII wiekiem.

Z wyspą jest związana także historia mitycznego bohatera, Odyseusza. Ponoć to właśnie na wyspie Mljet Odyseusz spędził 7 lat podczas swojej podróży do Itaki. Z tą legendą jest związana Jaskinia Odyseusza, znajdująca się w centralnej części wyspy. Do jaskini można dostać się tylko od strony morza. Wejście jest w miarę łatwe — da się tam dopłynąć wpław lub pontonem. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów z powodu ciekawych wnętrz i bogactwa form naturalnych, takich jak stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *