Na północny zachód od Dubrownika znajduje się Archipelag Elaficki, w skład którego wchodzi trzynaście wysp, z czego jedynie trzy są zamieszkałe. Jedną z nich jest wyspa Lopud, gdzie w sezonie czas spędzają miejscowi, uciekając od obleganego przez turystów Dubrownika. To ciekawe miejsce zarówno na kilkugodzinną wycieczkę, jak i kilkudniowy urlop.
Lopud to stosunkowo mała wyspa (jest długa na 4,5 km, szeroka na 2 km, a jej powierzchnia to niecałe 5 km kwadratowych). Mimo niewielkiego terytorium wyspa zachwyca bogactwem naturalnych form, takich jak groty, jaskinie czy skaliste i żwirowe plaże. Lopud to także bogata flora, pełna różnorodnych gatunków roślin. Pośród wzgórz wyspy, nad zatoką leży wieś Lopud, która stanowi cel dla turystów chcących odpocząć od zgiełku i hałasu. Wieś jest bardzo spokojna i stanowi dobre miejsce do podziwiania przyrody nietkniętej przez człowieka.
Na wyspę Lopud można dotrzeć promem, który wyrusza z portu Gruž w Dubrowniku. W średnim sezonie prom kursuje 5 razy dziennie. Sama podróż trwa godzinę, a jej koszt wynosi kilkanaście złotych. Prom dociera do małego portu znajdującego się w północno-zachodniej części wyspy.
Ze względu na niewielką powierzchnię wyspy i małą liczbę mieszkańców (Lopud zamieszkuje około 220 osób) liczba noclegów jest ograniczona i należy rezerwować je z wyprzedzeniem. Najtańszy pokój dla dwóch osób z widokiem na morze to koszt 200 zł za noc. Za pokój z dodatkowymi udogodnieniami należy zapłacić 500-800 złotych.
W przypadku trudności z rezerwacją noclegu warto pomyśleć o wynajęciu pokoju w Dubrowniku, z którego podróż na wyspę jest łatwa i przyjemna.
Po południowej stronie wyspy Lopud znajduje się plaża Šunj, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych plaż piaszczystych w Dalmacji. Plaża jest oddalona około 20 minut spacerem od centrum miasta. Jest długa na ponad 300 m, a jej szerokość to średnio 15 metrów. Zejście do morza jest bardzo łagodne — płytkie nadbrzeże rozciąga się na około sto metrów od brzegu.
Plaża idealnie nadaje się na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Do dodatkowych udogodnień można liczyć prysznic, a także pobliską restaurację z barem. Na miejscu można także zagrać w siatkówkę czy tenisa i wynająć leżaki oraz parasole.
Jednym z atutów wyspy jest brak ruchu samochodowego. Zakaz poruszania się autami wprowadzono, by chronić liczne zabytki z czasów romańskich. Zamiast samochodem, po wyspie można poruszać się pojazdami elektrycznymi (wózkami golfowymi lub Melexami).
Po wyspie można także poruszać się rowerami lub pieszo. Oprócz plaży główną atrakcją jest długi deptak wokół zatoki, który pozwala na spokojny spacer i rozkoszowanie się okolicą.
Będąc na wyspie, warto odwiedzić ogród botaniczny, nazywany także parkiem Mayneri. Jest to najstarszy ogród botaniczny w regionie, pochodzi z XIX wieku. W przeszłości był własnością prywatną i należał do bogatego i wpływowego rodu żyjącego na wyspie Lopud. Dziś jest udostępniany dla turystów. Niezależnie od pogody, w środku panuje półmrok, a temperatura jest odpowiednio niższa, co stanowi dodatkową zaletę w upalne dni. W parku rośnie wiele gatunków roślin, z przewagą bambusów oraz kaktusów pochodzących z całego świata. Tutaj znajdują się także historyczne, kamienne rzeźby przedstawiające lwy.
Kolejnym ciekawym miejscem na wyspie Lopud jest dawny klasztor franciszkanów, znajdujący się przy promenadzie. Obecnie miejsce zamieniono w muzeum Lopud 1483, gdzie można podziwiać renesansowe wnętrza, kolekcje sztuki i wystawy.
Do kompleksu budynków przynależy ogród oraz kamienna forteca, z której wież można obserwować wioskę, pobliskie wyspy i całe chorwackie wybrzeże. Miejsce jest przystosowane dla turystów potrzebujących dłuższej chwili odpoczynku — znajdują się tu pufy i inne meble, na których można usiąść, by zregenerować siły. Częścią klasztoru jest także kościół pod wezwaniem Sveta Marija od Špilice z 30-metrową dzwonnicą.
Turyści zafascynowani historią z pewnością docenią możliwość wynajęcia jednego z pięciu apartamentów utworzonych w klasztorze. Każdy z apartamentów posiada własną łazienkę, a z jego okien roztacza się widok na morze lub lecznicze ogrody leżące na terenie klasztoru.
W kompleksie klasztornych budynków można także zjeść posiłek przygotowany z lokalnych produktów, skorzystać z zabiegów w SPA i zadbać o wewnętrzny spokój dzięki zajęciom medytacji.
Oprócz klasztoru warto zwiedzić także inne budowle sakralne — kościółek sv. Trojce pochodzący z XVI wieku, klasztor dominikanów powstały w 1482 roku (stanowiący przykład stylu gotyckiego oraz renesansowego), a także ruiny kościoła romańskiego sv. Ilije oraz gotyckiego zamku książęcego (znajdujące się w pobliżu klasztoru dominikanów).
Będąc na wyspie Lopud warto zajrzeć też do jednej z restauracji, by spróbować lokalnych przysmaków. Dalmacyńskie prosciutto z serem, pieczona dzika kaczka, ser w oleju oraz różnorodne dania rybne to potrawy, z których słynie wyspa.
Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.
Wszystkie prawa zastrzeżone
chorwacja-samochodem.pl
Dodaj komentarz