Wyspa Krk - największa chorwacka wyspa pełna atrakcji

Kuba

28 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Krk

Odwiedzając Chorwację, warto pomyśleć o wizycie na wyspie Krk. Jest to największa z chorwackich wysp, leżąca na północnym Adriatyku. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc na urlop w Chorwacji, ponieważ oferuje wiele wspaniałych plaż i atrakcji dla turystów. Wyspa Krk znajduje się w zatoce Kvarner, która jest częścią Morza Adriatyckiego. Wyspa ta ma powierzchnię około 400 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją ponad 17 tys. ludzi. 

Jak dojechać na wyspę?

Położenie wyspy oraz liczne udogodnienia sprawiają, że dojazd na Krk jest niezwykle prosty. Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy Rijeka, który umożliwia połączenia lotnicze między Chorwacją i wieloma krajami — w tym Polską. Oprócz drogi powietrznej, na wyspę można także dotrzeć drogą lądową. Aby odwiedzić Krk samochodem, można skorzystać z Krckiego Mostu, który łączy wyspę ze stałym lądem. Dzięki niemu dojazd na wyspę jest łatwy, szybki i przyjemny, a podróżni unikają kolejek do promu. Wyspa Krk jest także połączona drogą morską z innymi chorwackimi wyspami: z wyspą Rab linią promową Valbiska – Lopar i z wyspą Cres Vlabiska – Merag.

Wyspa Krk – noclegi

Ceny noclegów na wyspie Krk są dosyć zróżnicowane i zależą od pory roku oraz rodzaju rezerwowanego obiektu. Cena za mały pokój dla dwóch osób w niskim standardzie zaczyna się już od 150 zł, a większe apartamenty z dodatkowymi udogodnieniami to koszt nawet 600 zł za noc za dwie osoby. Pięciogwiazdkowy hotel kosztuje z kolei około 1000 zł za noc. W szczycie sezonu ceny za noclegi mogą być wyższe.

Najlepsze plaże na wyspie

Krk posiada wiele naturalnych plaż, które świetnie sprawdzają się do spędzania wolnego czasu podczas wakacyjnego wyjazdu. Przed wizytą na plaży warto sprawdzić, jaki jest jej rodzaj, bowiem na wyspie Krk oprócz plaż piaszczystych występują także plaże kamieniste, żwirowe, betonowe i skaliste.

Wśród najpopularniejszych plaż znajduje się plaża z Baška (Vela Plaza), która jest plażą żwirową. Jest odpowiednia dla dzieci i osób nieumiejących pływać, gdyż posiada długą mieliznę i drobny żwirek. Na plaży można wynająć niezbędne akcesoria plażowe takie jak parasole czy leżaki. Dodatkową zaletą tej plaży jest możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i desek do windsurfingu, dzięki którym wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.

Kilka kilometrów od miejscowości Baška znajduje się intrygująca plaża Vela Luka. Jest położona na uboczu, oddzielona wzgórzami i krasem od reszty miasta. Ta plaża to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania dziewiczego piękna Chorwacji i romantycznych spacerów. Tutaj również można wypożyczyć leżaki oraz parasole.

Będąc w mieście Krk, warto wybrać się na plażę Porporela, znajdującą się w pobliżu campingu Ježevac. Jest to głównie plaża żwirowa, jednak część jest betonowa i przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Obecność restauracji i kawiarni w pobliżu sprawia, że wizyta na plaży Porporela może trwać wiele godzin.

Na całej wyspie znajduje się siedem plaż, na które można wprowadzać psy. Jedną z nich jest piaszczysta plaża Redagara, znajdująca się w miejscowości Krk. W pobliżu znajduje się las, dzięki któremu pupile mogą spędzić czas nie tylko w wodzie, ale także na spacerach w cieniu.

Co zobaczyć na wyspie Krk?

Najważniejszym miastem wyspy, które warto odwiedzić, jest miasto Krk. Jest to stolica wyspy i jednocześnie główny ośrodek działalności w regionie. Jest to typowo chorwackie miasto, gdzie można podziwiać zabytki w stylu barokowym oraz renesansowym.

Symbolem miasta jest charakterystyczna dzwonnica, znajdująca się przy katedrze Wniebowzięcia NMP. Jest ona widoczna z niemal każdemu punktu w mieście. Wnętrze katedry stanowi nie lada atrakcję dla fanów historii — znajduje się tutaj kolumnada, na którą składa się aż 14 kolumn!

Starówka miasta jest otoczona niemal 2000-letnimi murami obronnymi. Owe mury powstały w okresie starożytnym, jednak mimo swojego wieku zachowały się w doskonałym stanie.

Spacerując starówką warto odwiedzić twierdzę Frankopanów. W przeszłości pełniła ona funkcję obronną i miała chronić miasto przed morskimi atakami. Dziś stanowi doskonały punkt widokowy na morze oraz część starówki.

Kolejnym popularnym miasteczkiem na wyspie jest miejscowość Baška, która stanowi doskonałe miejsce do poznania chorwackiej historii. To tutaj znaleziono tzw. Tablicę Baščanską, czyli najstarszy zabytek chorwackiego piśmiennictwa pisany głagolicą. W sezonie miejscowość staje się popularnym kurortem, jednak poza szczytowymi miesiącami jest to dosyć spokojne miasteczko.

Rodziny z dziećmi mogą spędzić czas w Akwarium znajdującym się w centrum Baški. Akwarium w Bašce daje możliwość obejrzenia ich z bliska ryb, skorupiaków, mięczaków i innych zwierząt. W Akwarium znajduje się także największy na wybrzeżu zbiór muszli i ślimaków. Dla dzieci do lat 5 wstęp jest bezpłatny.

Będąc na wyspie Krk warto także odwiedzić Vrbnik — miasteczko zbudowane na skale. To tutaj można podziwiać niezwykle malownicze widoki na zatokę kvarnerską, przespacerować się najwęższą ulicą na świecie, a przy okazji obiadu spróbować znakomitego chorwackiego wina Žlahtina.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *