Brač - Piekna wyspa i boskie plaże

Mateusz

22 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Brač

Wielu turystów uważa, że wyspa Brač jest najpiękniejszą wyspą Chorwacji. Z pewnością jest to spowodowane niezwykłym bogactwem natury — zarówno ze względu na rośliny, jak i zwierzęta zamieszkujące wyspę. Oprócz tego turystów przyciągają wyjątkowe plaże takie jak Zlatni Rat, która jest rajem dla wszystkich amatorów windsurfingu

Wyspa Brač na mapie

O wyspie Brač

Jedynym sposobem, by dotrzeć na wyspę, jest skorzystanie z promu. Te wypływają z dwóch miejscowości: Split oraz Makarska. Pierwsza linia dociera do portu Supetar na wyspie Brač, a w sezonie odpływa średnio co 1-1,5h. Druga trasa wiedzie do portu Sumartin. Tutaj kursy są rzadsze, w sezonie wakacyjnym odbywają się 5 razy dziennie.

Noclegi na wyspie

Ceny za nocleg na wyspie rozpoczynają się już od 150 zł za noc, za 2 dorosłych. W tej cenie najczęściej znajdziemy skromny pokój z łazienką, oraz czasem z widokiem na morze. Ceny hoteli w niższej klasie zaczynają się od 230 zł za dobę. Za pięciogwiazdkowy hotel trzeba zapłacić nawet 900 złotych za noc.

Najlepsze plaże na wyspie Brač

Najpopularniejszą plażą jest z pewnością Zlatni Rat. Ta plaża znajduje się na zachód do miasta Bol. Słynie z wyjątkowego, drobnego piasku oraz niesamowitego kształtu. Plaża jest położona wzdłuż wąskiego cypla i zmienia swój kształt w zależności od wiatru. Okolica jest miejscem chętnie odwiedzanym przez fanów windsufringu oraz kitesurfingu ze względu na korzystne wiatry, które ułatwiają uprawianie sportów wodnych.

Na wschód od plaży Zlatni Rat znajduje się żwirowa plaża Muravica. Jej położenie w zatoczce oraz obecność drzew powoduje, że jest chętnie odwiedzana przez osoby, które oprócz opalania lubią spędzać aktywnie czas w cieniu.

Dla rodzin dobrym wyborem będzie żwirowa plaża Martinica, znajdująca się we wschodniej części Bolu. Łagodne wejście do morza sprawia, że plaża jest bezpieczna dla najmłodszych. Dodatkowo w szczycie sezonu odbywają się tu lekcje pływania dla dzieci.

Osobom ceniącym sobie spokój polecamy żwirową plażę Vedrana, leżącą w zachodniej części wyspy w pobliżu wsi Ložišća. Nie jest ona tłumnie odwiedzana przez turystów, przez co panuje na niej kameralna i nieco bardziej intymna atmosfera.

Warto zwrócić także uwagę na piaszczystą plażę Lovrečina, znajdującą się w pobliżu miejscowości Postira. Oprócz malowniczych widoków ogromną zaletą plaży jest pobliski las piniowy, który może stanowić alternatywę do wielogodzinnego czasu spędzonego na słońcu.

Atrakcje turystyczne na wyspie

Wyspa Brač zapewnia nie tylko niezwykle malownicze widoki na morze, ale także wiele miejsc, które warto odwiedzić choćby ze względu na ich historię. Jednym z takich miejsc jest Pustelnia Blaca, która powstała w XVI wieku. Kiedyś miejsce to stanowiło schronienie dla mnichów uciekających przed tureckimi prześladowaniami, którzy z czasem wybudowali tam klasztor oraz kościół. Później pustelnię przekształcono w obserwatorium astronomiczne, a dziś działa tam muzeum. To niezwykłe miejsce, które łączy ze sobą kulturę materialną jak i duchową.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Vidova Gora — najwyższe wzniesienie wśród chorwackich wysp. Na wycieczkę na sam szczyt można wybrać się z Bolu, czyli miejscowości leżącej u stóp tej góry. Ze szczytu można podziwiać okolicę oraz pobliską wyspę Hvar. Na szczyt można się dostać pieszko lub samochodem. Pod klifami Vidowej Gory leży jaskinia zwana Smoczą Jamą (znana także jako Drahonijna Spilja, Zmajeva spilja). Wnętrze jaskini, oprócz ciekawych form naturalnych odznacza się wieloma płaskorzeźbami we wnętrzu.

Będąc w Bolu warto odwiedzić jedną z miejscowych restauracji, gdzie można spróbować owoców morza oraz popularnych mięs, najczęściej przygotowywanych na różnie i podawanych z oliwą z oliwek produkowaną lokalnie.

Pasjonaci historii powinni odwiedzić Supetar, małą miejscowość pełną zabytków. To tutaj znajduje się kościół Zwiastowania NMP wraz z muzeum kościelnym, rzeźba św. Wiktora, posąg Matki Teresy, wieża z zegarem nazywana Leroj. Ciekawą atrakcją będzie także wizyta w Škripie, najstarszej wiosce na wyspie. W lokalnym muzeum można zobaczyć ślady pozostawione dawnych mieszkańców oraz podziwiać zbiory przedmiotów z dawnych czasów, takich jak narzędzia wykorzystywane do pracy w polu, czy obrazy lub rzeźby.

W Braču znajduje się jedyna w całej Chorwacji szkoła rzeźbienia w kamieniu. Lokalizacja nie jest przypadkowa — brački kamień słynie z wysokiej jakości oraz niezwykłej bieli. Został on wykorzystany m.in. do budowy Białego Domu w Waszyngtonie. Dla najmłodszych atrakcją będzie zoo znajdujące się w Sutivanie. To tutaj dzieci mogą zobaczyć zwierzęta zamieszkujące tereny Dalmacji takie jak kozy, owce, krowy czy bażanty. Charakterystyczny jest także osiołek, który swobodnie spaceruje wraz z gośćmi zoo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *