Vodice - popularna miejscowość pełna atrakcji i imprez

Kuba

27 maja 2022

Brak komentarzy

Vodice

Vodice to turystyczna miejscowość z portem w Chorwacji, w żupanii szybenicko-knińskiej. Vodice oferują turystom niezwykłe widoki i sympatyczną atmosferę oraz wiele atrakcji i imprez tematycznych.

Jak dojechać do miejscowości?

Vodice leżą 15 kilometrów na północny zachód od Szybenika. Najprościej dostać się tam samochodem — wystarczy zaplanować trasę do Szybenika, a stamtąd pojechać Jadranską Magistralą w kierunku Zadaru.

Historia miasta Vodice

Pierwsza informacje o Vodicach pochodzą z XV wieku, z czasów, gdy miejscowość przynależała do Wenecji. Znaczący rozwój i przyrost ludności datuje się na początek XVI wieku, co wiąże się z przemieszczaniem ludności ku wybrzeżu w związku z najazdami tureckimi. W XVI wieku miasto zostało otoczone murami i wieżami obronnymi. Po upadku Wenecji Vodice przeszły pod panowanie Austrii. W okresie od 1806 do 1813 roku były administracji francuskiej, po czym znowu wróciły pod władzę Austrii.

Atrakcje turystyczne

Vodice słyną z wielu zabytków, które każdy turysta powinien zobaczyć. Warto zobaczyć Wieżę Čorić pochodzącą z XVII wieku, która została zbudowana z kamienia przywiezionego z wyspy Brač. Obecnie latem na dziedzińcu wieży organizowane są pokazy kina letniego. Niestety ze względu na stan wieży wstęp na nią nie jest możliwy.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Kościółek Św. Krzyża zbudowany na początku XV wieku. W przeszłości był kościołem parafialnym. W środku można podziwiać starą, wartościową romańsko-gotycką kropielnicę, jedyną w tej części Dalmacji. Latem w kościele organizowane są wystawy sztuki współczesnej, które można oglądać przez cały dzień.

Kolejną budowlą sakralną wartą uwagi jest Kościół parafialny Św. Krzyża leżący nieopodal ww. kościółka pod tym samym wezwaniem. Kościół jest barokową budowlą i dziełem lokalnego architekta. We wnętrzu kościoła można zobaczyć barokowy ołtarz poświęcony Świętemu Krzyżowi. Przykościelna dzwonnica posiada dwie loggie, dolna ma po dwa większe okna, a górna po trzy mniejsze okna z każdej strony.

Trzecim kościołem, który warto odwiedzić, jest Kościół Św. Proroka Eliasza zbudowany w XIII wieku. W dawnych czasach w jego pobliżu znajdował się cmentarz. Dziś jest otoczony murem, a na jego terenie odprawia się jedną mszę rocznie – 20 sierpnia.

W Vodicach co roku odbywa się wiele ciekawych imprez tematycznych. Pod koniec marca ma miejsce Historyczny wyścig rowerowy Prižba – Powitanie Wiosny.

Po wyścigu mają miejsce dwie imprezy związane ze świętami Wielkiej Nocy — Regaty Wielkanocne (w połowie kwietnia przed Wielkanocą) oraz Śniadanie wielkanocne (dzień po Wielkanocy). 

Początek czerwca przynosi Moto spotkania, czyli weekend gier, dobrej zabawy i koncertów dla wszystkich wielbicieli motorów i rocka. Z kolei w połowie czerwca ma miejsce CMC Festiwal organizowany przez Croatian Music Channel. Na festiwalu goszczą liczne gwiazdy chorwackiej sceny muzycznej.

4 sierpnia to z kolei Festiwal Vodicki — jeden z najpopularniejszych festiwali w Dalmacji. Muzyka rozbrzmiewa wówczas ze wszystkich miejsc w mieście: placów, promenad, kawiarenek i barów. O północy miasto rozświetla pokaz fajerwerków.

Najlepsze plaże w Vodicach

Najchętniej wybieraną przez turystów plażą jest kamienisto-betonowa plaża Hangar znajdująca się w pobliżu hotelu Olympia Sky i biegnąca wzdłuż nadmorskiej promenady. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole. Fani wodnych sportów moją skorzystać z rowerów i skuterów wodnych oraz motorówek. Dla dzieci przygotowano między innymi zjeżdżalnię wodną. Bogate zaplecze gastronomiczne w pobliżu plaży sprawia, że miejsce jest chętnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców. Dodatkową zaletą plaży jest duża ilość drzew rosnących wzdłuż promenady, które dają cień i pozwalają się schronić przed słońcem.

Ciekawym miejscem jest żwirowa plaża Plava, oznaczona Niebieską Flagą. Jest położona wzdłuż nadmorskiej promenady łączącej Vodice i Tribunj. Morze przy plaży jest płytkie i częściowo pokryte piaskiem, więc jest to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole lub skryć się w cieniu pobliskich drzew. Infrastruktura jest bogata: znajdziemy tutaj restauracje, bary, obiekty rozrywkowe i sportowe. 

Co warto odwiedzić w pobliżu miasta Vodice?

Miłośnicy natury z chęcią odwiedzą pobliskie Parki Narodowe: Kornati położony na 150 wyspach (tworzących swoisty morski labirynt), pełen niezwykłych raf, zatok i wysp. Drugim jest Park Krka, gdzie turyści mogą podziwiać wodospad Skradinski Buk z siedemnastoma stopniami, przez które przepływa woda.

Z kolei fani imprezowych klimatów znajdują tutaj aż trzy miejsca na całonocną imprezę. W pobliżu miasta znajdują się duże dyskoteki: Guayas (najbardziej znana dyskoteka w tej części Dalmacji, położona 9 kilometrów od miasta), oraz Hacienda (3 kilometry od miasta) i Night (znajdująca się w piwnicach hotelu Punta).

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *