Vis - spokojna wyspa rzadko odwiedzana przez turystów

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Vis

Najbardziej wysuniętą w morze chorwacką wyspą jest Vis, leżąca na zachód od Hvaru i Korculi. Jej położenie i duża odległość od lądu sprawiają, że to miejsce nie jest zatłoczone tak jak inne wyspy i nie jest przesiąknięte turystyczną komercją. Nie mniej, wyspa ta ma wiele ciekawego do zaoferowania — na 90 km kwadratowych wyspy znajdziemy wiele pięknych widoków zapierających dech w piersiach i innych atrakcji.

Jak dojechać na wyspę?

Dojazd jest możliwy wyłącznie drogą morską. Na Vis dociera prom ze Splitu, którym można przewieźć także samochód. Podróż trwa nieco ponad 2 godziny, a prom kursuje 3 razy dziennie (w sezonie wakacyjnym). Dodatkowo dla pasażerów jest dostępne połączenie katamaranem na trasie Split — Milna — Hvar — Vis. W sezonie kursy są realizowane 3 razy dziennie, a sama podróż zajmuje około 90 minut.

Ile kosztują noclegi na wyspie Vis?

Wyspa nie jest tak skomercjalizowana, jak inne chorwackie miejsca, dlatego trudno znaleźć tutaj ogromne kompleksy hotelowe i hałaśliwe kempingi. Zamiast tego na turystów czekają kwatery wakacyjne. Dla gości udostępniono około 3000 miejsc noclegowych, głównie w mieście Vis oraz w Komizy. W miejscowości Komiza koszt wynajęcia pokoju dla dwóch osób to około 300-400 zł. W miejscowości Vis ceny za nocleg są podobne, choć zdarzają się też droższe pokoje. 

Które plaże na wyspie są najlepsze?

Na wyspie znajduje się wiele ładnych plaż. Najbardziej malowniczą jest z pewnością kamienista plaża Stiniva, która jest położona w południowej części wyspy. Plaża znajduje się w zatoczce i jest otoczona skalnymi klifami, dzięki czemu jest częściowo odgrodzona od morza. Do plaży można dotrzeć pieszo — wąską, górską ścieżką, jednak szlak jest stromy i słabo oznakowany. Z tego też powodu nie jest zalecaną trasą dotarcia na plażę. Alternatywnym, bezpiecznym sposobem dotarcia na plażę jest wynajęcie motorówki. Na miejscu dostępne są leżaki oraz bar z napojami i przekąskami.

Na szczególną uwagę zasługuje plaża Zaglav, znajdująca się w pobliżu miejscowości Milna, w południowo-zachodniej części wyspy. Jest ona głównie piaszczysta, choć w niektórych miejscach występuje żwir. Dno morskie opada bardzo łagodnie, dlatego jest chętnie odwiedzana przez całe rodziny z dziećmi. Na plaży nie ma dodatkowych atrakcji, znajduje się tutaj jedynie mała restauracja.

Na wschód od miasta Vis znajdziemy żwirową plażę Grandovac. Plaża jest położona w zatoczce otoczonej skałami, które porasta sosnowy las. W pobliżu plaży znajduje się kawiarnia, nie ma jednak możliwości wypożyczenia leżaków, ani parasoli przeciwsłonecznych.

Co warto zobaczyć na wyspie Vis?

Do najpopularniejszych atrakcji przyciągających turystów na wyspę Vis należy Błękitna Jaskinia. Miejsce to znajduje się na pobliskiej wysepce Bisevo, w zatoce Valun. Swoją niezwykłą nazwę zawdzięcza ciekawemu zjawisku. Dzięki podwodnemu otworowi do jaskini wpada światło słoneczne, które rozświetla jej wnętrze na niebiesko. Do jaskini można dotrzeć łodzią w ramach wycieczek organizowanych z Komizy.

Ciekawą jaskinią jest również jaskinia Tito, znajdująca się na stoku góry Hum na wyspie Vis. Miejsce ma bogatą historię — podczas II wojny światowej w jaskini ukrywał się Tito, późniejszy przywódca Jugosławii.

Ponadto na wyspie istnieje wiele śladów militarnej przeszłości wyspy Vis. Sama wyspa była do 1991 roku zamknięta dla cudzoziemców. Wyżej wspomniany Tito uczynił z wyspy bazę marynarki wojennej. W pobliżu miasta Vis zbudował bazę okrętów podwodnych, liczącą aż 110 metrów. Dziś baza jest otwarta dla zwiedzających. Niektóre agencje turystyczne oferują nawet wycieczki militarne, podczas których można zwiedzić bazę, a także odkryć labirynty tuneli i korytarzy we wzgórzach oraz wieże strzelnicze.

Będąc w Komizy, warto odwiedzić Ribarski Muzej, czyli muzeum rybackie, znajdujące się we wnętrzach weneckiej baszty (stworzonej w XVI wieku). Miejsce przybliża turystom tradycje związane z rybołówstwem, z którego słynie wyspa. Można tutaj zobaczyć przyrządy i narzędzia używane przy połowie ryb, a także sieci i tradycyjną łódź (falkusa) stworzoną na wyspie Vis.

Wyspa Vis oferuje także szereg atrakcji dla osób lubiących aktywnie spędzać wakacje. Na wyspie znajduje się wiele tras rowerowych (głównie w mieście Vis i okolicach). Ruch samochodowy jest spokojny, dlatego rowerzyści mogą bez obaw korzystać z głównych dróg.

Dla fanów pieszych wycieczek wyznaczono szlaki na Hum — najwyższy szczyt wyspy. Jeden ze szlaków wiedzie z Komizy, a drugi ze wsi Podšpilje. Ze szczytu rozciąga się widok na wyspę oraz okolice. Tam też znajduje się kaplica św. Ducha. 

Okolice wyspy Vis stanową raj dla nurków. Wokół wyspy można znaleźć około 30 miejsc, które są regularnie odwiedzane przez nurków. W morzu można zobaczyć nie tylko podwodną florę i faunę czy podwodne jaskinie, ale także wrak bombowca B-24 zatopiony podczas II wojny światowej i wraki statków. Na wyspie działa kilka centrów nurkowania, które oferują możliwość wypożyczenia sprzętu i odkrycia sekretów Adriatyku pod opieką przewodnika. 

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *