Vela Luka - kurort dla turystów szukających spokoju

Kuba

09 maja 2022

Brak komentarzy

Vela Luka

W południowej części Chorwacji, na malowniczej wyspie Korčula leży Vela Luka — wyjątkowy kurort, który co roku przyciąga wielu gości, a jednocześnie nie jest tak przesycony tłumami, jak niektóre popularne miejscowości w Chorwacji. Jego położenie nad otwartą zatoką sprawia, że miejsce jest atrakcyjne dla turystów pragnących wypoczywać w spokoju.

Jak dotrzeć do kurortu Vela Luka?

Najprostszą możliwością jest podróż promem ze Splitu, który kursuje na trasie Split — Ubli. Po drodze zawija do portu Vela Luka znajdującego się na Korčuli. Według rozkładów promy kursują 2-3 razy dziennie, jednak w sezonie mogą odbywać się dodatkowe kursy w zależności od potrzeb.

Co zobaczyć w miejscowości Vela Luka?

Vela Luka jest dla turystów niezwykle ciekawą miejscowością: przyjemny klimat, czysta woda i dziedzictwo kulturowe co roku przyciąga wielu podróżników. Warto zwiedzić znajdujący się tu Pałac Franulowicz-Pepak z muzeum miejskim, pozostałości po klasztorze benedyktyńskim.

Z miastem związania jest artystka Anke Prizmić-Sege. Znajdziemy tutaj prywatną galerię, gdzie można podziwiać kolekcję rzeźby i malarstwa autorstwa Anke. Warto także odwiedzić parafialny kościół pod wezwaniem św. Iwana pochodzący z XV wieku, gdzie można podziwiać płaskorzeźby nawiązujące do kolejnych stacji drogi krzyżowej. 

W kościele św. Iwana możemy zobaczyć także popiersie Ivana Oreba, duchownego, który w dwudziestym stuleciu bardzo się przyczynił do kulturalnego rozwoju tego miasta. W ogrodzie przy kaplicy znajduje się wykonana z brązu Pieta. Oba dzieła zostały wykonane przez Anke Prizmić. 

Ciekawym miejscem jest centrum kultury, znajdujące się w odnowionym barokowym budynku, starej rezydencji wakacyjnej. Można tam podziwiać różnorodne zbiory, świadczące o bogatym dziedzictwie kulturalnym i artystycznym miasta. Oprócz kolekcji sztuki współczesnej (malarstwo, grafika i rzeźby) można także zobaczyć zbiory archeologiczne z czasów neolitycznych z pobliskiego stanowiska Vela Špilja oraz z czasów rzymskich. 

Stanowisko Vela Špilja znajduje się na południowych zboczach pobliskiego wzgórza Pinski Rat. Jest tam także jaskinia o tej samej nazwie, która jest ciekawa nie tylko pod względem turystycznym, ale także archeologicznym. Co roku podczas wykopalisk odnajduje się kolejne znaleziska pochodzące z różnych epok. 

Warto wspomnieć także o uzdrowisku Kalos. To tutaj leczy się choroby reumatyczne i prowadzi rehabilitacje. Miejsce słynie z leczniczego błota, basenów ze słoną wodą oraz wodnych, leczniczych masaży.

Vela Luka słynie także z festiwali i uroczystości. Co roku, 24 czerwca, w dzień świętego Jana, rozpoczyna się sezon letni, który świętuje się tradycyjnymi wyścigami łodzi wiosłowych. Poza tym odbywa się tu wiele występów, i koncertów muzyki. Osoby lubiące całonocne zabawy z pewnością chętnie spędzą czas w miejscowych dyskotekach i barach. 

W pobliżu miasta znajduje się także Hum — forteca na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Jest to świetny punkt widokowy na wyspę oraz Adriatyk. Budowla pochodzi z XIX wieku, jednak obecnie zachowały się jedynie jej fragmenty. Na szczyt wzniesienia prowadzi droga asfaltowa oraz dodatkowy szlak dla zaawansowanych piechurów. 

Miasto oferuje także szereg aktywności dla miłośników sportu: piłka nożna i ręczna, tenis stołowy, water polo, koszykówka, tenis i siatkówka oraz różnorodne sporty wodne. Cała wyspa jest także miejscem idealnym dla osób lubiących jazdę na rowerze — poruszając się na dwóch kółkach, można zobaczyć wiele miejsc, które nie są dostępne dla ruchu samochodowego.

Vela Luka — plaże w pobliżu

Do najciekawszych plaż należy z pewnością żwirowa plaża Strašinčica. Położona w zatoce i otoczona zielenią stanowi doskonały sposób na wypoczynek i ucieczkę od tłumów. Na plażę można dotrzeć drogą morską lub lądową. Samochód można zaparkować w pobliżu plaży, a z parkingu dotrzeć na nią krótkim spacerem.

Ciekawą atrakcją jest także pobliska wyspa Ošjak. Z centrum Velej Luki można się tam dostać wodną taksówką (podróż trwa około 15 minut) lub wypożyczonym kajakiem. Wyspę porasta sosnowy las, a kamieniste ścieżki prowadzą do niewielkich zatoczek idealny na romantyczny wypad z bliską osobą lub piknik z przyjaciółmi. Miejsce nadaje się także do kąpieli, lecz tylko dla osób potrafiących pływać.

Gdzie warto pojechać?

Z portu w Velej Luce można dotrzeć na wyspę Lastovo, obfitującą w zabytki i atrakcje przyrodnicze. Skaliste plaże oraz częsta obecność delfinów w pobliskich wodach to atuty tego miejsca. Warto spróbować także lokalnej kuchni.

Będąc w Velej Luce, warto odwiedzić pozostałe miejscowości na wyspie. Stolica wyspy, Korčula, słynie z pięknej starówki oraz muzeum Marco Polo, znajdującego się w budynku, w którym rzekomo mieszkał podróżnik. 

Ciekawym miejscem jest także osada Smokvica słynąca z najlepszych win oraz Blato — malownicze miasteczko leżące pośród wzgórz. 

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *