Umag - miasto dla osób lubiących aktywne wakacje

Kuba

11 maja 2022

Brak komentarzy

Kurort Umag

Tuż za słoweńsko-chorwacką granicą leży Umag — urokliwe miasteczko, które słynie z wielu czystych plaż z Błękitną Flagą. Oprócz atrakcyjnej lokalizacji i miejsc do zażywania kąpieli słonecznych kurort może zaoferować turystom ciekawą, historyczną starówkę, wiele urokliwych zatoczek oraz mnóstwo atrakcji przeznaczonych dla osób lubiących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jak dojechać do kurortu Umag?

Miasto Umag leży w lądowej części Chorwacji, więc dojazd do niego jest możliwy samochodem. Od przejścia granicznego Dragonja/Plovanija do miejscowości jest zaledwie 12 kilometrów.

Historia miasta

Umag początkowo był osadą na wyspie oddzielonej od lądu wąskim przesmykiem. Z czasem niewielką cieśninę zasypano, a osada dołączyła do lądowej części. Dziś znany Umag powstał na fundamentach rzymskiej osady, o czym świadczą pozostałości prehistorycznych fortyfikacji, które znajdują się na okolicznych wzgórzach. Do 1954 roku Umag wraz z całą Istrią należał do Włoch. Po tym roku stał się częścią Jugosławii, a od 1991 roku należy do niepodległej Chorwacji.

Kurort Umag — atrakcje turystyczne

Umag nieformalnie można podzielić na dwie części. Północna część miasta, skupiona wokół mariny jachtowej słynie z hoteli, kempingów i innych obiektów wypoczynkowych. Z kolei południowa część miasta to starówka, zachęcająca turystów do poznania historii miasta.

Obowiązkowym punktem wycieczki do Umagu jest spacer po starym mieście, które (podobnie jak wiele chorwackich starówek) znajduje się na wysuniętym w głąb morza cyplu. Ze względu na historię w mieście można wyraźnie wyczuć włoski klimat. Znajdziemy tutaj charakterystyczne dla Włoch wąskie, brukowane uliczki, czy weneckie kamienice z niedużymi oknami. Mimo bogatej historii większość zabytków pochodzi z przełomu średniowiecza i renesansu.

Odwiedzając starówkę, warto zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy kościoła św. Pellegrinusa, który jest patronem miejscowości. Obok kościoła mieści się 30-metrowa dzwonnica, która pochodzi z XV wieku.

Umag jest idealnym kurortem dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Oferta sportowo-rekreacyjna jest bardzo rozwinięta. Co roku odbywa się tutaj turniej tenisowy ATP „Croatian Open”, gdzie mierzą się najlepsi zawodnicy. Wydarzenie to przyciąga wielu widzów. Z tego też powodu w Umagu znajduje się wiele kortów tenisowych, z których mogą korzystać nie tylko profesjonaliści, ale także osoby początkujące i dzieci.

Na wielu plażach znajdują się boiska do siatkówki, dzięki czemu czas wolny można spędzić nie tylko na opalaniu, ale także uprawiając sport.

Dodatkowo przez Umag biegną dwie trasy rowerowe, które stanowią nie lada atrakcję dla miłośników dwóch kółek. W punktach informacji turystycznej można otrzymać bezpłatne mapy szlaków rowerowych, dzięki którym poruszanie się na dwóch kółkach będzie sprawne i przyjemne.

Miasto jest idealnym miejscem dla fanów sportów wodnych. Znajdziemy tutaj wiele nadmorskich wypożyczalni, które mogą zaoferować amatorom wodnych szaleństw prawie każdy rodzaj rozrywki. 

Najlepsze plaże w miejscowości Umag

Miasto oraz pobliskie wsie mogą pochwalić się aż 10 plażami oznaczonymi symbolem „Błękitnej Flagi”, który świadczy o wyjątkowej czystości morza i wysokiej jakości plaż.

Najpopularniejszą jest zdecydowanie Laguna Stella Maris, znajdująca się około 2 kilometrów od centrum miasta. Jest to żwirowa plaża przyjazna dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Łagodne zejście do morza sprawia, że kąpieli wodnych mogą zażywać zarówno dzieci, jak i osoby nieumiejące pływać. Bogata oferta gastronomiczna oraz okoliczne wypożyczalnie sprzętów sprawiają, że miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również mieszkańców miasta.

W pobliżu miasta znajduje się również plaża Aurora. Jest ona w większości wybrukowana. Na plaży można wypożyczyć leżaki, parasole i sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Ponadto w pobliżu plaży znajduje się wiele zacienionych miejsc, w których można odpocząć od prażącego słońca.

Do popularnych plaż należą również kamienista plaża Vela Draga leżąca we wsi Katoro oraz żwirowa plaża Kanegra leżąca we wsi o tej samej nazwie.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Około 15 kilometrów od Umagu leży Novigrad. Jest to mała miejscowość, w której można podziwiać pozostałości po murach obronnych oraz gotycki Pałac Rigo, w którym znajdują się antyczne eksponaty.

W pobliżu miasta leży także Pula, która słynie z amfiteatru wybudowanego w II wieku p.n.e. W latach swojej świetności mógł on pomieścić prawie 25 tysięcy widzów.

Ciekawą atrakcją może być Park Narodowy Brijuni, leżący na Wyspach Briońskich. Na teren parku składają się dwie główne wyspy oraz 12 mniejszych. Możemy tam zobaczyć ślady dinozaurów, a także odwiedzić Park Safari, gdzie można spotkać wiele różnorodnych zwierząt: zebry stepowe i górskie, czy zebu indyjskie. Na wyspy można dostać się promem kursującym z miasteczka ​​Fažana, leżącego nieopodal Puli.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *