Tučepi - spokojny kurort blisko Makarskiej

Kuba

31 maja 2022

Brak komentarzy

Tučepi

Tučepi to niewielki kurort leżący w Chorwacji, w Dalmacji Środkowej. Dzięki niewielkiej odległości dzielącej miasteczko i Makarską jest to doskonałe miejsce dla osób, które chcą odpocząć od zatłoczonych miejsc i plaż, a jednocześnie nie rezygnować z imprezowych atrakcji. 

Jak dojechać do kurortu?

Tučepi znajduje się około 6 kilometrów na południowy wschód od Makarskiej. Jadąc samochodem, wystarczy podążać Magistralą Adriatycką (znaną także jako droga krajowa D-8).

Historia miasteczka

Przychód z turystyki miasteczko zaczęło czerpać w 1950 roku, gdy wybudowano tutaj pierwszy hotel, nazwany „Jadran”. Kilka lat później założono towarzystwo turystyczne, dzięki któremu nastąpił ogromny rozwój miasta. 

Atrakcje turystyczne w Tučepi

Często odwiedzanym miejscem jest nadmorska promenada, ciągnąca się wzdłuż Kanału Brackiego. To doskonałe miejsce do relaksujących spacerów w cieniu sosnowych drzew rosnących wzdłuż ścieżki. Promenada wiedzie aż do sąsiedniej miejscowości — Podgory.

Fani architektury i sztuki sakralnej z pewnością odwiedzą kościół św. Jerzego, pochodzący z XIV wieku. Jest to jednonawowa budowla w stylu romańskim z półkolistą absydą. Charakterystyczną cechą świątyni jest jej wnętrze zdobione ręcznie malowanymi krzyżami. Kolejną ciekawą atrakcją jest kościół św. Jana z XVIII wieku. Miejsce charakteryzuje się nawiązaniami do dalmatyńskiego, prowincjonalnego baroku. Warte uwagi są także kościoły Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Rocha oraz św. Ante z Padwy.

Turyści poszukujący punktów widokowych zainteresują się wieżami w Gornji Tučepi. W przeszłości chroniły one miasto oraz okoliczne miejscowości przed częstymi najazdami Turków. Dziś wieże oferują niezwykły widok na Adriatyk oraz pobliskie wysepki.

Najlepsze plaże w Tučepi

Tučepi jest znane z najdłuższej plaży w całej Chorwacji, ciągnącej się wzdłuż wcześniej wspominanego Kanału Brackiego. Żwirowa plaża Tučepi to doskonałe miejsce do wypoczynku dla całych rodzin.

Pomiędzy Makarską, a Tučepi znajduje się plaża Nugal. Miejsce jest otoczone wysokimi klifami, przez co zapewnia dużo prywatności. Plaża jest chętnie wybierana przez naturystów.

W miasteczku znajdują się także inne, mniej popularne plaże. Jeśli poszukujesz spokojniejszego miejsca, gdzie odpoczniesz od tłumów odwiedź plażę Lučica, Dracevac lub Kraljev Gaj.

Atrakcje w pobliżu

Tučepi jest częścią Riwiery Makarskiej, w której znajduje się wiele ciekawych miejsc i miasteczek. Makarska to miejsce tętniące zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Znajduje się tu wiele klubów, dyskotek i barów, dlatego warto odwiedzić Makarską, jeśli poszukujesz miejsca na całonocną imprezę.

W miasteczku Brela znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Punta Rata przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, przez co regularnie jest odznaczana Niebieską Flagą. Na tej plaży leży “Kamień Breli” – jedna z najsłynniejszych skał w całej Chorwacji, często przedstawiana na pocztówkach i widokówkach.

Pobliska Podgora będzie stanowiła atrakcję dla fanów sztuki sakralnej — w miejscowości znajduje się ponad 20 kościołów przedstawiających różne style architektoniczne.

Warto pomyśleć także o wizycie na wyspach Hvar i Brač. Hvar to okazja do uprawiania sportów wodnych — pobliskie akweny idealnie sprawdzą się do nurkowania i eksplorowania podwodnego życia. Z kolei wyspa Brač charakteryzuje się niezwykłym bogactwem natury — zarówno jeśli chodzi o rośliny, jak i zwierzęta.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *