Poznaj Szybenik

Mateusz

04 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Szybenik – idealna baza wypadowa

Chorwacja od kilku lat jest bardzo popularną wakacyjną destynacją. Większość osób udaje się do Dubrownika, Splitu, Zagrzebia czy Zadaru. Niedocenianą miejscowością wydaje się Szybenik. Znajduje się on w środkowej Dalmacji i leży dokładnie nad ujściem rzeki o nazwie Krka do Adriatyku. Posiada wiele atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci.

Dojazd do Szybenika

Jeśli mieszkamy w południowej Polsce to bardzo dobrym wyborem na dostanie się do Szybenika może być samochód. Miasto to leży około 1000km od południowej granicy Polski. Trasa biegnie przez Czechy lub Słowację, a następnie Austrię, Słowenię i Chorwację. W większości jest to autostrada, którą można sprawnie i bez większych problemów przejechać w ciągu jednego dnia. Zaletą trasy samochodowej jest bez wątpienie możliwość zobaczenia miast takich jak Wiedeń, Brno czy Zagrzeb. Są to wspaniałe atrakcje turystyczne. Do Szybenika można dostać się również samolotem. Powinniśmy wtedy szukać lotów do Zadaru lub Splitu. Z tego pierwszego na miejsce pozostanie nam 80km, z drugiego z kolei 60km. Tanie linie lotnicze posiadają połączenia z Polski do obydwu tych miast.

Historia miasta

Nazwa miasta pierwszy raz pojawiła się w 1066 roku. Król chorwacki Petara Krešimira IV użył jej w swoim statucie. W odróżnieniu od innych miast znajdujących się w Dalmacji, Szybenik jest miastem założonym przez Chorwatów. Większość miejscowości w pobliżu to osady wywodzące się od Greków, Rzymian czy Ilirów. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1298 i wtedy również została założona tam diecezja. Przez kolejne lata miasto było miejscem bitew z różnymi narodami. Do ciekawostek należy fakt, że nie zostało nigdy podbite przez Imperium osmańskie.

Pionier elektryczności

Niewiele osób wie, że Szybenik był pierwszym na świecie miastem z elektrycznym oświetleniem ulic. Stało się to 28 sierpnia 1895 roku. Zasilanie instalacji pochodziło z wodnej elektrowni na rzece Krka. Zbudowana ona została przez genialnego inżyniera Nikola Teslę. Sama elektrownia była z kolei drugą taką instalacją na świecie. Uruchomiona została dwa dni po rozpoczęciu pracy podobnej konstrukcji na rzece Niagara.

Atrakcje w Szybeniku

Największą atrakcją turystyczną miasta jest Katedra Św. Jakuba. Budowla ta jest połączeniem gotyku oraz renesansu. Z zewnątrz jak i w środku robi ogromne wrażenie, nawet na osobach, które nie interesują się architekturą. Klasyczna rozeta oraz bogato zdobiony łuk nad wejściem posiadają wiele szczegółów, którym warto poświęcić dłuższą chwilę. Historia świątyni sięga XV wieku. Katedra jaką można obecnie zobaczyć została jednak wybudowana nieco później bo w roku 1555. Warto również wspomnieć o fakcie, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która zawiera najważniejsze zabytki i miejsca dla międzynarodowej kultury. Sama katedra została zbudowana z kamienia, który był transportowany z wysp leżących na Adriatyku. W jej wnętrzu znajdują się grobowce chorwackich dostojników kościelnych. Miejscem godnym uwagi jest również chrzcielnica z charakterystycznymi rzeźbami świętych, Chrystusa i lwami. W katedrze można znaleźć też rzeźbione głowy mieszczan z utrąconymi nosami. Nie jest to jednak zamysł autora, a akt wandalizmu. W Szybeniku znajduje się również klasztor i kościół Św. Wawrzyńca. Poza wartymi zobaczenia budynkami, posiada on również śliczny ogród z kwitnącą sezonowo roślinnością.

Spędzając wakacje wiele osób lubi spokojnie spacerować i relaksować się w restauracjach z widokiem na zabytki. Szybenik posiada wyjątkową starówkę, na której umiejscowiona jest wspomniana wcześniej katedra jak również Pałac Rektorów, który był siedzibą wielu władz na przestrzeni lat. Ogromna ilość wąskich uliczek z licznymi schodami sprawia, że po mieście można spacerować przez wiele godzin bez żadnego planu. W każdym zaułku można znaleźć coś ciekawego i dostrzec rzeczy niedostępne dla innych. Warto wtedy schować telefon do kieszeni i wczuć się w klimat starego miasta. Podczas spaceru starówką, warto udać się również do portu. Znajdują się tam liczne żaglówki, jachty i łódki. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy je wypożyczyć. Z kolei dla osób, które chciałyby zrelaksować się na wodzie i podziwiać urokliwe wysepki w okolicach Szybenika polecamy wykupienie miejsca na rejsie.

Plażowanie w Szybeniku i okolicach

Udając się na południe Europy obowiązkowym punktem podróży jest odpoczynek na plaży. W okolicach Szybenika znajdują się trzy tego typu miejsca. Dwie plaże są dosyć niewielkich rozmiarów i są blisko centrum. Nieco oddalona jest większa Banji Beach. To doskonałe miejsce na odpoczynek, opalanie i kąpiel. W 2016 roku została uznana za najlepszą plażę w całej Chorwacji. Woda we wszystkich miejscach jest ciepła i bardzo czysta. Na plażę jednak warto zabrać ze sobą buty, ponieważ jak większość miejsc w tym rejonie są one żwirowe. Bogata infrastruktura towarzysząca taka jak prysznice, przebieralnie, restauracje czy wypożyczalnie pozwalają udać się na wypoczynek z małym ekwipunkiem.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *