Sveti Filip i Jakov- cichy i spokojny nadmorski kurort

Kuba

19 maja 2022

Brak komentarzy

Kurort Sveti Filip i Jakov

Kurort Sveti Filip i Jakov to niewielka miejscowość, która zachwyca turystów swoim kameralnym charakterem oraz klimatem. Sveti Filip i Jakov leży w lądowej części Chorwacji, około 25 km na południowy-wschód od Zadaru, jednej z popularniejszych turystycznych miejscowości. W przeciwieństwie do Zadaru jest to cichy i spokojny nadmorski kurort, gdzie życie toczy się powoli.

Sveti Filip i Jakov jest idealnym kurortem na urlop nad morzem i wakacyjny wypoczynek. Ilość miejsc, w których można się opalać i zażywać kąpieli wodnych jest ogromna, a sama woda w pobliżu miejscowości jest idealnie czysta. 

Dojazd do miejscowości

Poza sezonem trasę z Warszawy do kurortu Sveti Filip i Jakov można pokonać samochodem w około 15 godzin. Niestety w sezonie podróż trwa dłużej z powodu wzmożonego ruchu na drogach i przejściach granicznych. Przykładowa trasa z Polski prowadzi przez Czechy i Austrię, a dokładnie przez: Ostrawę – Ołomuniec – Brno – Wiedeń – Graz – Karlovac – Zadar – Sveti Filip i Jakov. Alternatywna trasa prowadzi przez Węgry i Słowację.

Historia miasta

Historia pokazuje, że osadę wybudowano w średniowieczu, wokół małego kościoła pod wezwaniem apostołów Sv. Filipa i Jakova. Wśród historycznych zabytków miasta warto zobaczyć kościół. św. Roka, który pochodzi z XI wieku. Sam kościół jest częścią pozostałości po klasztorze benedyktyńskim. Ponadto wokół miasteczka można znaleźć pozostałości po dawnych osadach pochodzących ze średniowiecza.

Atrakcje turystyczne w miejscowości Sveti Filip i Jakov

Jedną z ciekawszych atrakcji jest rejs łodzią podwodną Semi Submarine. Łódź mieści jednorazowo 12 osób, a dzięki oszklonym ścianom podczas zanurzenia pozwala obserwować życie w Morzu Adriatyckim.

Miasteczko Sveti Filip i Jakov sprzyja aktywnościom sportowym — w pobliżu znajduje się wiele ścieżek rowerowych, które prowadzą po parkach, lasach oraz mniej popularnych miejscach w mieście. W kurorcie można wynająć rower, który będzie stanowił doskonały środek transportu do poruszania się po mieście.

Wiele atrakcji dostarcza morze — ilość sportów wodnych, które można tutaj uprawiać, jest ogromna. Windsurfing, kitesurfing, nurkowanie i rowerek wodny to tylko niektóre przykłady aktywności, których można spróbować będąc w kurorcie Sveti Filip i Jakov.

Amatorzy żeglowania mogą pod bacznym okiem instruktorów rozwijać swoje umiejętności lub rozpocząć naukę żeglowania od podstaw. Popularną rozrywką jest także water polo. W miasteczku znajduje się również club wodny „Gusar”. Istnieje także możliwość zapisania się do klubu płetwonurków, których w okolicy jest kilka: „Albamaris”, „Bougainville diving” oraz „Delfin divers”. Podczas zorganizowanej wyprawy, posiadający odpowiednie uprawnienia, mogą nurkować w najbardziej fascynujących miejscach Adriatyku.

Najlepsze plaże w kurorcie Sveti Filip i Jakov

Jedną z popularniejszych plaży jest piaszczysta plaża Filip. Ze względu na płytkie dno jest to bezpieczne miejsce dla dzieci i osób nieumiejących pływać. Do dodatkowych udogodnień należą toalety oraz prysznice. W pobliżu plaży funkcjonuje kilka barów, w których można zaspokoić głód lub pragnienie. Dla niektórych osób wadą tego miejsca może być brak drzew i roślinności dających cień, jednak na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki. W sezonie może być zatłoczona.

Ciekawą plażą jest także plaża Iza Banja, którą można zaliczyć do plaż żwirowo-betonowych. Jest nieco rzadziej odwiedzana przez turystów. Do udogodnień należy z pewnością infrastruktura sportowa — można tutaj zagrać między innymi w siatkówkę. Dodatkowym plusem jest pobliska kawiarnia, gdzie można zjeść naleśniki i lody oraz napić się zimnego koktajlu. Oprócz tego na plaży można skorzystać z prysznica i toalety.

Ciekawe miejsca w pobliżu miasteczka

Położenie miasteczka sprzyja zorganizowaniu wielu wycieczek. Krótsze z nich to wizyta w miejscowości Biograd na Moru, gdzie można dorzeć pieszo w pół godziny. Można tutaj zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak ruiny rzymskiego akweduktu, zabytkowe kościoły i świątynie, a także przespacerować się nadmorską promenadą. Warto dodatkowo odwiedzić park rozrywki Biograd. 

Około 10 km od kurortu Sveti Filip i Jakov leży Pakostane, do której można dotrzeć rowerem. Jego największą atrakcją jest Vranskie Jezioro, które słynie z różnorodności gatunkowej żyjących w nim ryb oraz ptaków. Dodatkowo z jednej strony jeziora można dotrzeć do ruin XIV-wiecznego klasztoru.

Ciekawą wycieczką może być także podróż do miasteczka Sukošan, leżącego między Zadarem a kanałem Paszman. Można tutaj znaleźć kościół św. Kasijana pochodzący najprawdopodobniej z XI w., jednak jego obecna postać to wynik przebudowy w XVII w. Dodatkową atrakcją mogą być piaszczyste plaże.

Warto odwiedzić także pobliski Zadar — miejscowości dzieli około 25 kilometrów. Miasto zachwyca turystów bogactwem zabytkowych miejsc i budowli oraz licznymi atrakcjami idealnymi do spędzenia wolnego czasu. Ponadto z portu w Zadarze można udać się w niezapomniany rejs morski.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *