Split - centrum Chorwacji

Mateusz

19 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Split – centrum chorwackiego wybrzeża

Wakacje w Splicie to świetna opcja dla osób, którym marzy się spędzenie wolnego czasu w malowniczym miejscu pełnym atrakcji. Sprzyjające warunki atmosferyczne to kolejna zaleta. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że starówka tego miasta pełniła dawniej rolę cesarskiego pałacu. Split jest miastem portowym, znajduje się w Dalmacji nad morzem Adriatyckim. Świetnie nadaje się jako baza wypadowa, jeśli ktoś ma w planach zwiedzenie okolicznych miasteczek Dalmacji. Nie brakuje również wycieczek fakultatywnych, więc nie trzeba nawet mieć własnego środka transportu, aby komfortowo odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca.

Wskazówki dotyczące zwiedzania Splitu

Split w Chorwacji skrywa wiele atrakcji. Ich bogactwo i różnorodność sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnie z osobistymi preferencjami i oczekiwaniami. Można liczyć na wspaniałe plaże, liczne zabytki, nowoczesne jachty i wiele więcej. Na liście miejsc do odwiedzenia nie może zabraknąć przede wszystkim Starego Miasta i promenady z mariną. Jako że Split jest miastem cieszącym się dużą popularnością wśród turystów, warto zaplanować jego zwiedzanie z samego rana. Jest to idealny moment na to, aby poczuć klimat Starego Miasta. Tłoczno zaczyna się robić dopiero przed 9:00, dlatego warto być rannym ptaszkiem, aby móc w pełni wykorzystać czas spędzony w Chorwacji.

Nasępnie można udać się do najpiękniejszego punktu widokowego, czyli na wzgórze Marjan. Wspinaczka to idealna opcja dla osób, które chcą aktywnie wypoczywać. Wysiłek wynagrodzą niezwykłe widoki, soczyście zielona roślinność, morze, zatoki mariny. Jako że w Splicie nie brakuje zabytków, podobnie jak osób chcących je zobaczyć, to najlepiej będzie je oglądać rano. Największe wrażenie robi oczywiście pałac cesarza Dioklecjana wraz z jego podziemiami, dlatego odwiedzenie Starego Miasta to kluczowy punkt programu. Jeśli ktoś nie chce zajmować się organizacją zwiedzania i pragnie dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o splitowskich atrakcjach turystycznych, to powinien wybrać jedną z wielu wycieczek fakultatywnych.

Co warto zobaczyć w Splicie?

Pałac cesarza Dioklecjana to najbardziej znana atrakcja turystyczna w Splicie. Lata swojej świetności ma już dawno za sobą, bo pochodzi z III-IV wieku. Budowla powstała na planie rzymskiego obozu wojskowego. Z ciekawostek warto wiedzieć, że to właśnie w podziemiach tego pałacu nagrywano sceny do filmu „Gra o tron”, służyły one jako więzienie dla smoków Daenerys. Pałac cesarza Dioklecjana znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na jego terenie mieści się najstarsza katedra na świecie. Przy katedrze Świętego Duje znajduje się dzwonnica pochodząca z XIII-XVII wieku. Jeśli ktoś chce podziwiać przepiękną panoramę na miasto, to warto wspiąć się na szczyt katedry. Z kolei w jej podziemiach znajdują się zbiory muzealne w skarbcach. Ciekawym miejscem jest także Westybul, czyli otwarta kopuła, która służy jako miejsce koncertowe dla lokalnych muzyków. Jeśli kogoś to interesuje, warto się tam wybrać wieczorem, można nawet kupić płytę. Wiele mówi się o tym, że to właśnie na Westybulu został stracony ostatni cesarz rzymski.

Topowe atrakcje Splitu

W Starym Mieście znajduje się także kościół świętego Franciszka z XIV wieku, którego wnętrze skrywa nagrobki mieszkańców miasta. Między budynkami mieszkalnymi znajduje się wiele zabytkowych kościołów, jeśli kogoś interesują miejsca sakralne. Turyści chętnie odwiedzają Narodni Trg Pjaca, na którym mieści się między innymi gotycki ratusz, pałac rodziny Karepić, pałac Ciprianis będący miejscem hotelowym. W Pobliżu znajduje się również najstarsza europejska księgarnia, która została założona przez Żydów. Można przy okazji wejść do synagog. Jeśli ktoś ma ochotę odpocząć, zrelaksować się przy dobrym jedzeniu i kawie, to warto wybrać się na plac Vocni Trg. Jest to Idealne miejsce na spotkania, obfituje w restauracji, kawiarnie. Można poczuć niezwykły klimat starych kamienic. Z kolei sposobem na przeniesienie się do włoskiej Wenecji jest wybranie się na plac Trg Republike. Czuć tam wyraźnie włoski klimat.

Warto przejść się modną ulicą w postaci deptaka Marmontova, aby zobaczyć niezwykłą fontannę Figa i Pirija. Przypomina ona zaciśniętą pięść, z której wylewa się woda i płynie wprost do dzbana. Spore wrażenie robi ogromna statua biskupa Grzegorza z Ninu, czyli Grgur Ninski. Została ona usytuowana przy bramie wejściowej do miasta. Jeśli ktoś szuka wspaniałego miejsca na odpoczynek, to warto udać się do pobliskiego parku fontann. Piękne widoki i kojący szum wody pozwalają się zrelaksować. Promenada w Splicie Riva to jedna z głównych atrakcji tego miasta. Można podziwiać liczne palmy, poczuć specyficzny zapach siarczkowych źródeł. Warto też pokusić się o rejs ze Splitu na sąsiednie wyspy, jeśli ma się tylko trochę więcej czasu. Ogromne wrażenie robią również wodospady Krka, które znajdują się w parku o tej samej nazwie. W Splicie jest kilka plaż miejskich, ale na szczególną uwagę zasługują Bacvice, Jezinac, Kasjuni, Kastelet, Bene.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *