Riwiera Makarska - najpopularniejszy kurort w Chorwacji

Kuba

31 maja 2022

Brak komentarzy

Riwiera Makarska

Na południu Chorwacji, w historycznej krainie nazywanej Dalmacją leży Riwiera Makarska. Teren obejmuje odcinek chorwackiego wybrzeża o długości około 60 kilometrów. Region jest niezwykły — na jego terenie oprócz morza znajduje się masyw górski Biokovo. Dzięki różnorodnym formom ukształtowania terenu jest po popularny kierunek wakacyjny, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie — zarówno fani leniwego plażowania, jak i amatorzy ekstremalnych rozrywek. 

Gdzie leży riwiera makarska

Jak dojechać do Riwiery Makarskiej?

Podróż samochodem z Warszawy do Makarskiej — największego miasta riwiery — zajmuje około 15 godzin. Najszybsza trasa liczy niecałe 1500 kilometrów i wiedzie kolejno przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wjeżdżając na teren Chorwacji, najwygodniej kierować się na Zagrzeb, na następnie dojechać bezpośrednio do Makarskiej autostradą A1.

Historia krainy

Rozkwit turystyki w Riwierze Makarskiej nastąpił w drugiej połowie XX wieku, gdy wybudowano Magistralę Adriatycką — drogę krajową łączącą Split i Dubrownik. Dziś jest to droga krajowa D-8, a do Riwiery można dojechać autostradą A1.

Miejscowości leżące wzdłuż riwiery Makarskiej

W skład Riwiery Makarskiej wchodzą wszystkie miejscowości od Breli, aż po Gradac. Większość z nich jest popularna turystycznie i co roku przyciąga wiele osób szukających odpoczynku w objęciach chorwackiego słońca. To co charakteryzuje riwierę, a w zasadzie całą Chorwację, to fakt, że nie ma tu zbyt wielu kurortów z wielkimi hotelami (choć i takie można znaleźć), a raczej urokliwe miejscowości z kwaterami do wynajmu niemal nad samym morzem. Oto lista miejscowości wzdłuż Riwiery Makarskiej – od północy do południa:

Atrakcje turystyczne Riwiery Makarskiej

Każde z miast oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających je turystów. Rozrywkę znajdują tutaj zarówno osoby preferujące spokojne formy wypoczynku, jak i turyści lubiący spędzać aktywnie czas.

Wizyta w Breli lub Baškiej Vodzie to okazja do spokojnego spaceru malowniczą promenadą, wzdłuż morskiego brzegu. Miasta te są bogate w zabytki, dzięki czemu są idealnym miejscem na spokojne spędzenie wakacji.

Riwiera słynie z tras rowerowych — dla cyklistów wytyczono aż sześć ścieżek. Najkrótsza liczy 15 kilometrów, a najdłuższa ponad 60. Trasy mają różne stopnie trudności, dlatego mogą z nich korzystać osoby jeżdżące zarówno amatorsko, jak i zawodowo.

Na szczególną uwagę rowerzystów i nie tylko zasługuje park narodowy Biokovo z charakterystycznymi, stromymi zboczami gór, pełnymi jam i jaskiń. Tutaj turyści mogą spędzić czas na wędrówkach górskich, przejażdżkach rowerowych, czy wspinaczce.

Ponadto wszystkie z miast riwiery oferują szereg atrakcji do aktywnego spędzania czasu: od boisk do siatkówki i koszykówki, przez korty tenisowe czy wypożyczalnie sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowerki wodne czy motorówki.

Z kolei bogaty świat podwodny Adriatyku to okazja do nurkowania z aparatem tlenowym i odkrywania bogactwa flory i fauny. Najlepszym miejscem do obserwowania podwodnego życia jest archipelag Paklinski.

Wizyta w Riwierze Makarskiej to również okazja do poznania kultury i kuchni tego regionu Chorwacji. W lokalnej restauracji warto spróbować tradycyjnych, dalmatyńskich potraw: jagnięciny z rożna („janjetina na ražnju”), ośmiornicy pod dzwonkiem („hobotnica pod pekom”), cielęciny pod dzwonkiem („teletina pod pekom”).  Na deser warto zamówić jeden z lokalnych specjałów — dalmatian rožata lub tiramisu.

Najlepsze plaże na Riwierze Makarskiej

Riwiera Makarska słynie z wielu pięknych plaż i krystalicznie czystej wody. Część kąpielisk jest oznaczona Błękitną Flagą, co gwarantuje wysokiej jakości wypoczynek i potwierdza jakość wody, jak i samej plaży.

Najpopularniejszą i jedną z najpiękniejszych plaż na świecie jest Punta Rata — żwirowa plaża w Breli. Tytuł najpiękniejszej plaży to zasługa niezwykłego połączenia jasnoniebieskiego Adriatyku, pobliskiego lasu sosnowego i charakterystycznej skały nazywanej „Kamieniem Breli”. Dzięki obecności naturalnego cienia i płytkiego, bezpiecznego wejścia do morza plaża jest idealna na wypoczynek rodzin z dziećmi. Dodatkową zaletą jest bogato rozwinięta infrastruktura na plaży: w pobliżu znajdują się bary i restauracje oraz istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli.

W miejscowości Baška Voda znajduje się żwirowa plaża Nikolina, która również została wyróżniona niebieską flagą. Plaża ma bogate zaplecze: można znaleźć tutaj wiele barów i restauracji. Dodatkowym udogodnieniem są prysznice, przebieralnie i możliwość wypożyczenia parasoli oraz leżaków. Fani aktywnego wypoczynku znajdą tutaj wiele możliwości do realizowania swoich pasji, m.in. dzięki obecności boisk do siatkówki plażowej.

Kolejną plażą, którą warto odwiedzić, jest żwirowa plaża miejska Tučepi. Rozciąga się na około 4 kilometry, a wzdłuż niej biegnie promenada, oddzielona sosnowym lasem zapewniającym turystom naturalny cień. Bogactwo rozrywek i atrakcji takich jak zjeżdżalnie i rowery wodne powoduje, że plaża cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z małymi dziećmi. Wzdłuż plaży znajduje się wiele barów, restauracji, sklepów z pamiątkami, można tam wypożyczyć leżaki i parasole. 

Warto wspomnieć także o znajdującej się niedaleko Tučepi żwirowej plaży Nugal. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc wśród naturystów w tej części Adriatyku. Komfort i prywatność zapewnia położenie plaży — jest ona ukryta wśród skał, klifów i sosnowych lasów. Do plaży można dotrzeć na dwa sposoby — pieszo przez las lub łodzią. Infrastruktura na plaży jest słabo rozwinięta, jednak widoki na niezwykłe połączenie morza, skał i lasów rekompensuje te braki.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *