Primosten - miasteczko z malowniczą starówką

Kuba

24 maja 2022

Brak komentarzy

Primosten

Pomiędzy Szybenikiem a Trogirem leży Primosten — małe, urokliwe miasteczko i perełka na wybrzeżu Dalmacji. Słynie z przepięknej starówki z ciekawą architekturą, położonej na niewielkim półwyspie połączonym z lądem. Co roku przyciąga wielu turystów, a mimo to nie jest zatłoczonym miasteczkiem i można tam odpocząć od zgiełku, którego turyści doświadczają w innych miastach.

Dojazd do Primosten

Primosten znajduje się w pobliżu Szybenika. Planując podróż samochodem, warto kierować się na Szybenik. Stamtąd droga do Primostenu zajmuje około trzydziestu minut, bowiem miasta dzieli nieco ponad 28 kilometrów.

Historia miasteczka

Dawniej Primosten znajdował się na małej wyspie położonej blisko lądu. Podczas tureckiej inwazji w XVI wieku, miasto chronione było przez mury oraz wieże – z lądem połączone było poprzez most wciągany do góry. W późniejszych czasach most został zastąpiony przez rampy, a osadę nazwano Primosten.

Primosten — co warto zobaczyć?

Najciekawsze atrakcje koncentrują się na półwyspie i znajdującej się tam starówce. Warto poświęcić chwilę na spacer wąskimi uliczkami starówki. To doskonała okazja do podziwiania wyjątkowej architektury i obserwowania codziennego życia mieszkańców. Spokojny spacer ulicami zajmie około 30 minut. Wieczorem warto odwiedzić jedną z restauracji i spróbować lokalnego wina.

W centralnej części starówki znajduje się Crkva Sveti Juraj, czyli kościół św. Jerzego, powstały w XVIII wieku. Dwieście lat później dobudowano do niego dzwonnicę, w której znajdują się dzwony pochodzące z Wenecji. We wnętrzu kościoła znajduje się drewniany sufit z imponującym freskiem oraz dwa ołtarze: św. Jana z Trogiru oraz Matki Bożej Loretańskiej. 

Najlepsze plaże w okolicy

Najpopularniejszą plażą jest zdecydowanie żwirowa Plaża Velika Raduca. Jest ona położona na północ od półwyspu ze starówką, w dość rozległej zatoce. Dno morskie upada tutaj bardzo łagodnie, przez co jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Dodatkowymi zaletami są liczne drzewa dające cień, niezwykły widok na starówkę oraz mnóstwo atrakcji dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu. Infrastruktura również jest rozwinięta: można tutaj skorzystać z prysznica i przebieralni, a także wypożyczyć leżaki i parasole. W pobliżu znajdują się kawiarnie i restauracje. 

Również sporą popularnością cieszy się żwirowa plaża Gradska. Jest ona położona nieco dalej na północ niż wcześniej wspominana plaża Raduca. Ogromną zaletą jest bliskość drzew, w których cieniu można się skryć przed upałem.

Z kolei we wschodniej części półwyspu znajduje się Spiaggetta. Jest to wyjątkowo urocze miejsce, jednak ze względu na niewielką powierzchnię i dużą popularność w sezonie plaża może być bardzo zatłoczona.

Atrakcje w pobliżu miasteczka Primosten

Primosten stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich miast. Warto odwiedzić Trogir i Szybenik. 

Trogir jest portowym miastem, które charakteryzuje ciekawa starówka, wpisana została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Starówka od stałego lądu oddzielona jest Fošą, a od wyspy Čiovo  – Kanałem Trogirskim i Mostem Čiovskim. Z tego powodu często jest nazywana Małą Wenecją.

Warto tutaj zobaczyć najpopularniejsze zabytki: Bramę Lądową powstałą w XIII wieku, Pałac Stafileo z charakterystycznymi gotyckimi oknami weneckimi oraz Katedrę św. Warzyńca i Pałac Cipiko.

Odwiedzając Szybenik, nie można przegapić wizyty w Katedrze św. Jakuba będącej najbardziej znaczącym zabytkiem architektonicznym renesansu w Chorwacji. Warto odwiedzić ratusz, a także zajrzeć do innych zabytków sakralnych: Kościoła św. Krsevana z XIII wieku, Kościoła św. Franciszka wybudowanego sto lat później i Kościołów św. Mikołaja i Świętego Wawrzyńca pochodzących z XV wieku.

Ciekawą atrakcją są pobliskie twierdze St. Michael, St. Ivan, St. Nicholas oraz Subicevac.

Dużą popularnością cieszą się także Wodospady Krka, znajdujące się w Parku Narodowym noszącym tę samą nazwę. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na wodospady, ale także niezwykłe Jezioro Visovac, na którego środku znajduje się wyspa z klasztorem franciszkanów.

W pobliskiej Dubravie znajduje się Centrum Sokolnicze, umiejscowione w przepięknym lesie sosnowym. W centrum od wielu lat hoduje się różne gatunki ptaków drapieżnych, a szczególnym miejscem jest klinika dla rannych, chorych i głodnych ptaków. Tutaj odwiedzający mogą się dowiedzieć wszystkiego o życiu sokołów.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *