Poreč - niezwykły kurort pełen ciekawych zabytków

Kuba

22 maja 2022

Brak komentarzy

Kurort Poreč

W północnej części Chorwacji, na półwyspie Istria leży Poreč — bardzo popularny kurort zarówno wśród Chorwatów, jak i zagranicznych turystów. Miejsce słynie ze wspaniałych zabytków — niektóre zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Co roku miasto przyciąga wielu gości ze względu na różnorodne festiwale. Kurort oferuje także wiele pięknych plaż i terenów rekreacyjnych idealnych na wakacyjny relaks.

Dojazd do miejscowości Poreč

Do miasta można dojechać samochodem, podróżując przez Czechy (Ostrawa, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz), Słowenię (Maribor, Lublana). Chorwacką granicę można przekroczyć korzystając z przejścia granicznego ​​Dragonja/Plovanija.

Osoby podróżujące samolotem powinny wybrać lotnisko w Puli, które dzieli około 60 km od miejscowości Poreč.

Historia miasta

Miasto Poreč zostało założone w V w. p.n.e. przez plemiona Ilirów. Największy rozkwit miasta miał miejsce ponad tysiąc lat później, pod banowaniem Bizancjum.

W przeszłości stare miasto było otoczone murami obronnymi z charakterystycznymi wieżami. Do dziś zachowały się dwie — Petrokutna Kula oraz Kula Pietra de Mula. Mury obronne także nie zachowały się w całości. Dziś możemy obejrzeć jedynie fragmenty, które znajdują się w północnej części miasta, położone wzdłuż promenady. 

Atrakcje turystyczne w Poreču

Poreč słynie z przepięknej starówki. Przechadzając się ulicami miasta, warto zatrzymać się na głównym placu miejskim — Trg Slobode. To tutaj znajduje się kościół Matki Boskiej Królowej Aniołów, który charakteryzuje się masywną bryłą i architekturą baroku.

Warto także wstąpić do Bazyliki Eufrazjana, pochodzącej z czasów sprawowania rządów przez Bizancjum (539-788). Cały kompleks składa się z krużganków, dzwonnicy (idealny punkt widokowy, by podziwiać miasto z góry) baptysterium, lapidarium oraz wystawy archeologicznej i Muzeum Sztuki Sakralnej. Będąc w bazylice, warto rozejrzeć się za niezwykłymi mozaikami, które zdobią jej wnętrza. Co ciekawe, kompleks budynków bazyliki znajduje się na liście UNESCO ze względu na wysoką wartość kulturową.

Spacerując nadmorską promenadą, warto zwrócić uwagę na część nazywaną Riva (Obala Marsala Tita). Znajdują się tam liczne, eleganckie kamienice. Z Rivy rozciąga się niezwykły widok na morze oraz na wyspę Sveti Nikola.

Ciekawym miejscem na mapie Poreču jest także gotycki kościół franciszkanów z XIII wieku, gdzie w przeszłości mieściła się siedziba parlamentu Istrii. Dziś budynek jest wykorzystywany do organizowania wystaw dzieł sztuki. Warty uwagi jest również Kośćiół Matki Bożej Angielskiej, który powstał w XVIII wieku, na miejscu dawnego romańskiego kościoła. W srodku można podziwiać barokowe ołtarze oraz dzieła sztuki autorstwa włoskich artystów.

Przez miasto przebiega wiele ścieżek rowerowych. Jedną z nich jest malownicza trasa Parenzana, która prowadzi śladami kolejki wąskotorowej. Cała trasa liczby ponad 120 kilometrów. Zaczyna się w miejscowości Poreč, skąd biegnie w kierunku północnym, aż do Słowenii.

W pobliżu miasta znajdują się dwa aquaparki, które mogą stanowić nie lada rozrywkę dla całej rodziny. Pierwszy — Aquacolors — oferuje kilka rodzajów basenów, wodne zjeżdżalnie i place zabaw. Drugi — Istralandia — posiada 3 duże baseny, zjeżdżalnie i tereny przystosowane do uprawiania różnych aktywności sportowych.

Poreč — najciekawsze plaże

Poreč to kurort, który oferuje wiele ciekawych plaż dla swoich gości. Jedną z nich jest kamienista plaża Červar, pełna ciekawych widoków. Ogromną zaletą jest to, że nawet w sezonie nie jest zbyt mocno zatłoczona, dlatego każdy turysta znajdzie tam dla siebie miejsce. 

Ciekawym miejscem jest żwirowo-kamienista Plaża Pical. Stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla całej rodziny — znajduje się tam plac zabaw dla dzieci. Dorośli również mogą spędzić aktywnie czas, korzystając z boiska do siatkówki plażowej lub wypożyczając sprzęt wodny, taki jak skutery czy rowery. Dodatkowo w pobliżu plaży znajdują się kawiarnie i restauracje. Istnieje także możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli.

Warto wybrać się także na wyspę Sveti Nikola, gdzie znajduje się kilka ciekawych dla turystów plaż. Teren samej wyspy jest bardzo zadbany, przez co stanowi idealne miejsce na spacer. Na wyspie znajduje się jedna z najstarszych latarni morskich w całej Chorwacji, pochodząca z 1402 roku. Na wyspę można dopłynąć statkiem, który kursuje z Rivy.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Na południe od Poreču znajduje się Rovinj — miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych w całej Chorwacji. Dojazd do miasta jest szybki — zajmuje około 40 minut. W samym Rovinj, oprócz pięknej starówki i zielonych terenów warto wstąpić do Batana Eco Museum. Jest to miejsce, gdzie można poznać rybackie tradycje i historię związaną z połowem ryb w chorwackiej Istrii. Muzeum jest nowoczesne i interaktywne, dlatego będzie świetną rozrywką zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. 

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *