Podgora - wakacyjna miejscowość dla każdego turysty

Kuba

29 maja 2022

Brak komentarzy

Podgora

Jedną z wielu turystycznych miejscowości na mapie Riwiery Makarskiej jest Podgora. Dzięki lokalizacji pomiędzy górami a morzem Pogdora jest ciekawym miejscem, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. W Podgorze czas ciekawie spędzą zarówno fani aktywnego wypoczynku, jak i miłośnicy spokojnego urlopu.

Jak dojechać do miasta?

Dojazd samochodem jest niezwykle prosty. Jadąc samochodem, należy kierować się na Makarską, a będąc w mieście, kontynuować trasę Magistralą Adriatycką (znaną także jako droga krajowa D-8 lub Jadranska Magistrala). 

Historia miasteczka

Pierwsze historyczne zapisy o Podgorze pochodzą z XV wieku, lecz archeologowie znaleźli na terenie miasteczka artefakty świadczące o dużo wcześniejszym osadnictwie. Miasteczko leży u podnóża masywu Biokova, stąd jego nazwa — Podgora dosłownie znaczy „pod górą”.

Teren miasta można podzielić na część starszą, nazywaną Górną Podgorą, oraz Dolną Podgorę, którą zabudowano po trzęsieniu ziemi w 1962 roku. Miasteczko zamieszkuje około 1300 osób.

Atrakcje turystyczne Podgory

Nad miastem góruje charakterystyczny pomnik, nazwany „Galebova krila”, czyli „Skrzydła mewy”. Pomnik przedstawia skrzydła mewy w locie i jest oznaką zwycięstwa z faszyzmem nad Adriatykiem, a złamane skrzydło ma upamiętniać wszystkich poległych podczas walki o wyzwolenie kraju. Do pomnika można dotrzeć samochodem lub pieszo. Warto się tam wybrać, nie tylko po to, by zobaczyć pomnik, ale także podziwiać niezwykłą panoramę całego miasta.

W górnej Podgorze istnieją pozostałości po wieżach obronnych. Wieże te były częścią ważnego systemu obronnego zbudowanego w XVII i XVIII wieku w celu obrony przed najazdem Turków. Niestety w trzęsieniu ziemi w 1962 roku ostatnia z nich  – wieża Roščića, została poważnie uszkodzona.

Podgora słynie z długiej tradycji chrześcijańskiej, o czym świadczy duża liczba kościołów i kaplic – jest ich tu ponad dwadzieścia. 

Jednym z takich miejsc jest znajdujący się na wzgórzu św. Tekli kościół, z którym wiąże się ciekawa legenda. Według historii Tekla była dziewczyną, która zmarła podczas rejsu po Adriatyku. Pogrążony w żalu ojciec nie chciał wrzucić ciała do morza, więc pochował córkę na wzgórzu, które w późniejszych latach nazwano wzgórzem św. Tekli. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz, na którym można zobaczyć nagrobki pochodzące z XVI wieku.

Warty uwagi jest kościół św. Roka z cmentarzem z XVII wieku. Według historii na cmentarzu zostali pochowani zmarli na zarazę. 

Z kolei w kościele Svih Svetih znajduje się ołtarz z relikwiami św. Wincentego, lokalnego patrona. W pierwszą niedzielę po święcie NMP (15 sierpnia), w kościele odbywa się uroczysta msza ku czci świętego, a w mieście organizowany jest wielki jarmark.

Warto odwiedzić kaplicę-latarnię morską Ijak, znajdującą się na przylądku Ljak. Według mieszkańców Podgory jest to jedna z najstarszych zachowanych latarni morskich nad Morzem Śródziemnym.

Najciekawsze plaże w Podgorze

Przez całą Podgorę, wzdłuż promenady ciągnie się żwirowa plaża. Charakteryzuje się ona bezpiecznym i płytkim dnem morskim, dzięki czemu jest chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Bliskość promenady gwarantuje szereg udogodnień takich jak restauracje, kawiarnie i bary.

Z kolei żwirowa plaża Plišivac, położona na północ od miasta, jest określana jako najpiękniejsza podgorska plaża. Dzięki obecności sosnowego lasu można poczuć wyjątkowy klimat.

Naturyści chętnie odwiedzą żwirową plażę Dračevac. Plaża jest długa na 400 metrów i osłonięta sosnowym lasem. Niestety brak tutaj zaplecza gastronomicznego i innych udogodnień.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W pobliżu Podgory znajduje się najsłynniejsza miejscowość Riwiery — Makarska. To tętniące życiem miasto zapewnia rozrywkę o każdej porze dnia i nocy. Nikt nie będzie się tutaj nudzić — zarówno fani spokojnego zwiedzania, jak i amatorzy sportów ekstremalnych.

Wizyta w Makarskiej to okazja do odwiedzenia pasma górskiego Biokovo i najwyższego szczytu — góry Świętego Jerzego (Sveti Jure). Na szczyt najlepiej wjechać samochodem. Trasa jest dosyć trudna, jednak po drodze znajduje się kilka punktów widokowych, a panorama rozpościerająca się ze szczytu góry rekompensuje trudną podróż.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *