Palagruža - niezamieszkana wyspa, którą warto odwiedzić

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Palagruža

Palagruža to archipelag w południowej Dalmacji. Składają się na niego kilkanaście leżących blisko siebie wysp i wysepek, pomiędzy chorwackim a włoskim wybrzeżem, 48 km od chorwackiej wysty Lastovo i 53 km od włoskiego obszaru Gargano. 

W skład archipelagu wchodzą dwie większe wyspy, nazywane „Vela Palagruža” (wielka) oraz „Mala Palagruža” (mała), a także kilkanaście mniejszych wysp (m.in. Tarmuntona, Pupak, Kunj, Baba, Gaće, Galijula). Największa wyspa, Vela Palagruža, ma powierzchnię około 0,3 km kwadratowego, jej długość to 1400 m, a szerokość to zaledwie 300 m. Na najwyższym punkcie wyspy (92 m) stoi latarnia morska.

Archipelag jest niezamieszkany (nie licząc obsługi latarni morskiej oraz pracowników stacji meteorologicznej). Mimo to stanowi nie lada atrakcję dla każdego turysty chcącego poobcować nieco z dziką naturą.

Jak dostrzeć do archipelagu Palagruža?

Najprościej dotrzeć na Palagružę ze Splitu. To stąd wyrusza prom do miejscowości Vela Luka, leżącej na wyspie Korčula. Będąc na wyspie, należy dotrzeć do miejscowości Korčula (najwygodniej jest to zrobić samochodem). Z Korčuli można dopłynąć łodzią do wyspy Vela Palagruža. Podróż jest dosyć długa — sama przeprawa między Korčulą a wyspą Vela Palagruža trwa trzy godziny. Koszt podróży to około 700 euro w dwie strony.

Noclegi na wyspie

Na samej wyspie nie ma dużego wyboru wśród miejsc noclegowych, ze względu na brak mieszkańców. Jedyną możliwością, za odpowiednią opłatą (około 18 euro od osoby) jest nocleg w latarni znajdującej się na wyspie. Dla turystów przygotowano dwa czteroosobowe apartamenty. Opłaty są pobierane za cały apartament, niezależnie od ilości osób w nim nocujących.

Innym, dobrym rozwiązaniem dla podróżnych zamierzających odwiedzić Palagružę jest wynajem noclegu na wyspie Korčula. Tam ceny zaczynają się już od 130 zł za dwuosobowy pokój bez udogodnień. Za pokój w średnim standardzie należy zapłacić około 300 zł. Cztero- i pięciogwiazdkowe hotele to z kolei koszt 800 – 1500 zł.

Warto pamiętać, by przed podróżą na Palagružę zaopatrzyć się we własną żywność, gdyż na wyspie nie ma żadnych sklepów.

Ciekawe miejsca w Archipelagu Palagruža

Vela Palagruža zachwyca turystów naturalnym pięknem. Sceneria dzikiej przyrody daje możliwość całkowitego odcięcia się od codzienności i obcowania z naturą w jej najczystszym wydaniu. Wyspa idealnie nadaje się na samotne, robinsonowe podróże, romantyczny wypad we dwoje lub rodzinną wycieczkę.

W najwyższym punkcie wyspy znajduje się imponująca latarnia morska, częściowo zbudowana z kamieni z wyspy Palagruža. Latarnia stanowi doskonały punkt widokowy na otaczające tereny, pobliskie wysepki archipelagu oraz bezkresne morze. W budynku latarni znajduje się niewielka wystawa archeologiczna.

Wizyta na wyspie Vela Palagruža daje także możliwość zobaczenia na własne oczy jednej z najpiękniejszych żwirowych plaż nad Adriatykiem, „Južno zlato” (Złoto południa). Plaża leży na południu wyspy.

Drugą ciekawą plażą jest Stare Vlake, leżąca w północnej części wyspy. Obie plaże są odpowiednie dla dzieci ze względu na płytkie morze i drobny żwirek w płyciźnie.

Cały archipelag Palagruža jest rezerwatem przyrody, z licznymi endemicznymi gatunkami roślin (220) i zwierząt (120). Wyspy licznie porastają krzewy kaparów oraz oleandry i inne byliny.

Podwodne tereny archipelagu Palagruža to raj dla miłośników nurkowania. Woda jest krystalicznie czysta i dosyć przejrzysta, a dno morskie jest głównie płaskie i kamieniste, choć w niektórych miejscach zdarzają się piaszczyste obszary. 

W okolicznych wodach żyje wiele gatunków zwierząt rzadko spotykanych w innych częściach Adriatyku — mureny, podeszwice, homary, najeże, oraz ryby zwane „jadranske barakude”.

Atrakcję dla nurków z pewnością będzie stanowić rafa Galijula znajdująca się w odległości około 6 km na południe od Palagružy. Na płyciźnie Paka znajduje się wrak statku — parowca.

Za dodatkową opłatą można zwiedzić z latarnikami główną wyspę oraz inne, mniejsze wysepki. Zorganizowana wycieczka to okazja do podziwiania klifów i skał oraz bliższego poznania historii wyspy.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *