W środkowej Dalmacji, pomiędzy Splitem a Makarską, przy ujściu rzeki Cetiny do Adriatyku leży miasto Omis. Wśród Chorwatów miasto znane jest jako baza wypadowa dla osób lubiących ekstremalne sporty. Oprócz tego miasto może się pochwalić ciekawą architekturą oraz szeregiem zabytkowych budowli.
Omis położony jest około 25 kilometrów na południowy wschód od Splitu. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z sąsiednimi miejscowościami. Podróżując samochodem, należy wybrać odpowiedni zjazd z autostrady A-1. Jadąc od Zagrzebia, autostradą należy dojechać do Splitu, a następnie zjechać na drogę krajową D-8. Inną możliwością jest zjazd w miejscowości Blato na Cetini, a następnie podróż drogą D-70.
Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z IV w. p.n.e. – teren był zasiedlany przez Greków. Czterysta lat później teren został podbity przez Rzymian. Grobowce, nagrobki i sarkofagi są wyraźnymi dowodami na to, że Omiš był kiedyś znaczącą osadą rzymską. W późniejszych latach na terenie miasta osiedlili się Chorwaci. W XV w. Omis znajdował się pod panowaniem Republiki Weneckiej. Trzysta lat później miasto przechodziło kolejno pod panowanie austriackie i francuskie.
Miasto jest szczególnie polecane turystom, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Jedną z większych atrakcji są spływy pontonowe organizowane na rzece Cetinie. Rzeka nadaje się zarówno raftingi rekreacyjne, jak i profesjonalne.
Atrakcją dostarczającą większej dawki adrenaliny jest kanioning, czyli odwrotna wspinaczka przez rwącą rzekę Cetinię, płynąca malowniczymi górskimi wąwozami. Najpopularniejsza i dość łatwa trasa ma nieco ponad 2 km długości. Jej pokonanie zajmuje od 3 do 4 godzin.
Kolejną ekstremalną atrakcją jest zipline, znana także jako tyrolka. Nad rzeką Cetinią przerzucono 8 lin o łącznej długości 2100 metrów. Cała trasa gwarantuje ekstremalne emocje i niezapomniane widoki.
Miłośnicy wspinaczki z pewnością zainteresuje fakt, że w okolicy Omisu można znaleźć ponad 300 tras wspinaczkowych o trudnościach od 4a do 8b+. Część z nich to typowe trasy sportowe, niektóre to trasy wielowyciągowe.
Oczywiście oprócz ekstremalnych atrakcji, w mieście można znaleźć wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć podczas spokojnego spaceru uliczkami starówki. Jedną z nich jest Kościół św. Macieja, pochodzący z XVII wieku.
W pobliżu wspomnianego kościoła znajdują się schody wiodące do Twierdzy Mirabela. W przeszłości warownia służyła piratom, którzy wypatrywali z niej nadciągających statków. Burzliwe tło historyczne dowodzi, że miejsce było wielokrotnie niszczone. Dziś dzięki szeregowi przeprowadzonych renowacji stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać położone w dole miasto, rzekę i jej kanion oraz morze.
W Omisu znajduje się także Twierdza Fortica, położona na wzniesieniu, dzięki czemu oferuje jeszcze lepsze widoki, niż wyżej wspomiana Mirabela. Do twierdzy można dostać się samochodem lub pieszo.
Najlepszą plażą w mieście jest zdecydowanie piaszczysta plaża Punta. Długa na prawie pół kilometra i szeroka na 40 metrów przyciąga wielu turystów, którzy spędzają aktywnie czas na plaży — grając w siatkówkę czy plażową piłkę nożną. Plaża jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, ze względu na łagodne zejście do morza i stosunkowo płytkie dno morskie. Plaża co roku może poszczycić się Błękitną Flagą, co gwarantuje niezwykły komfort wypoczynku — gwarantuje czystą okolicę, morze, jak i samą plażę.
Warto także zwrócić uwagę na piaszczysto-żwirową plażę Velika. Jest długa na prawie kilometr i chętnie wybierana przez rodziny ze względu na płytkie dno morskie. Udogodnieniem są pobliskie restauracje, kawiarnie, bary i sklepy.
Warto wybrać się także na żwirową plażę Slavinj, znajdującą się w pobliżu centrum. Choć jest stosunkowo mała, zapewnia niezwykłe widoki dzięki pobliskiemu sosnowemu lasu.
Ze względu na położenie, Omis stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich miast: Splitu i Makarskiej.
Odwiedzając Split, warto zobaczyć Pałac Dioklecjana, rzymskiego cesarza. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery bramy wejściowe, węwnętrzny dziedziniec, na którym odbywają się koncerty oraz wydarzenia artystyczne. Na terenie kompleksu znajduje się charakterystyczna wieża, która została przekształcona w punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta. Będąc w Splicie, warto odwiedzić również Teatr Narodowy, pomnik biskupa Grgura Ninskiego, muzeum Morskie i muzeum Etnograficzne.
Wizyta w Makarskiej to okazja, by zobaczyć niezwykłą starówkę, gdzie znajduje się plac Andrija Kačića Miošića, na którym zobaczymy pomnik poświęcony poecie i pochodzącą z XVIII wieku studnię. Warto zerknąć także do Klasztoru franciszkanów oraz pobliskiego Muzeum Muszli, które może się poszczycić ogromną kolekcją, liczącą kilka tysięcy eksponatów.
Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.
Wszystkie prawa zastrzeżone
chorwacja-samochodem.pl
Dodaj komentarz