Murter - mała wyspa pełna niezwykłych miejsc

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Murter

Jeśli poszukujecie pięknych i kameralnych miejsc na wakacyjny wypoczynek, z pewnością spodoba się wam chorwacka wyspa Murter, leżąca w północnej Dalmacji, w żupanii szybenicko-knińskiej. Wyspa jest dosyć mała — jej powierzchnia to niecałe 18 km kwadratowych, a długość linii brzegowej to 43 kilometry. Mimo niewielkich rozmiarów Murter ma bardzo dużo do zaoferowania dla wszystkich turystów ceniących sobie spokojny wypoczynek i piękne dla oka widoki.

Dojazd na wyspę

Wyspa znajduje się bardzo blisko stałego lądu — dzieli je zaledwie 36 metrów. Aby dotrzeć na wyspę Murter, wystarczy skorzystać z mostu zwodzonego w miejscowości Tisno. Most łączy lądową i wyspiarską część miejscowości. W sezonie letnim most jest podnoszony tylko w określonych godzinach, gdy należy przepuścić przepływające jachty.

Wyspa Murter – ceny noclegów

Najpopularniejszym typem zakwaterowania na wyspie są apartamenty i domy. Ich cena zaczyna się już od 200 zł za dobę hotelową. Taki pokój ma powierzchnię 30 metrów kwadratowych i jest przeznaczony dla dwóch osób. Za dwukrotnie większy apartament z dwoma sypialniami należy zapłacić około 500 złotych.

Polecane plaże na wyspie

Główną plażą na wyspie jest plaża Slanica. Znajduje się ona w południowej części wyspy. Jest plażą piaszczysto-żwirową. Dzięki płytkim wodom przy brzegu nadaje się zarówno dla osób nieumiejących pływać, jak i rodzin z dziećmi. Dodatkowymi atrakcjami są: betonowy taras do opalania, a także udogodnienia dla miłośników sportów wodnych oraz amatorów siatkówki. W pobliżu plaży znajdują się: restauracja, kawiarnia oraz supermarket.

Fanom piaszczystych plaż przypadnie do gustu plaża Podvrške, usytuowana w miejscowości Murter. Piękne widoki i lazurowa, przejrzysta woda nadają miejscu niezwykłego klimatu, a płytkie dno i biały, miękki piasek sprawiają, że wypoczynek na plaży Podvrške może być bardzo bezpieczny. Dodatkowo przy plaży można znaleźć sporo cienia za sprawą pobliskiego lasu. Te atuty sprawiają, że plaża idealnie nadaje się nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także osób planujących spędzać czas we dwoje.

Z kolei w pobliżu obozu Kosirina znajduje się Juliet Murter — mała, żwirowa plaża. Z pewnością docenią je osoby ceniące sobie spokój i prywatność — zazwyczaj nie ma na niej tłumów, nawet w środku sezonu.

Ciekawym miejscem jest także plaża Iza Andrije, leżąca na obrzeżach miasteczka Tisno. Do plaży można dojść jedynie na piechotę, promenadą prowadzącą z centrum miasteczka. Iza Andrije to plaża skałkowa z betonowymi tarasami idealnymi do opalania. Pobliski las sprawia, że miejsce jest idealne na całodniowe sesje opalania połączone z odpoczynkiem w zacienionym miejscu. Przed wizytą na plaży należy zaopatrzyć się w jedzenie oraz napoje, gdyż na plaży nie ma infrastruktury gastronomicznej.

Wyspa Murter – co warto zobaczyć?

Na wyspie znajdują się cztery miejscowości: Tisno, Jezera, Murter oraz Betina. Każda z nich ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i atrakcji, dlatego warto odwiedzić je wszystkie. Jednym ze sposobów poruszania się po wyspie jest wynajęcie roweru — znajdziecie tutaj wiele ścieżek oraz dróg, zarówno asfaltowych jak i szutrowych.

Tisno, miasto łączące wyspę z lądem, zachwyca turystów starówką położoną w wyspiarskiej części miejscowości. Oprócz tradycyjnej zabudowy w mieście znajdują się trzy zabytkowe kościoły: św. Andrzeja, św. Rocha oraz św. Ducha. W ostatnim znajdują się bogate zbiory sztuki sakralnej, które z pewnością zainteresują wielu odwiedzających to miasto. Dodatkowo w pobliżu miasteczka Tisno znajduje się polska baza nurkowa.

W pobliżu miejscowości Tisno znajduje się Jezera. Jest to bardzo spokojna wioska, gdzie mieszkańcy zajmują się głównie rybołówstwem. Dodatkowo funkcjonuje tutaj ośrodek sportów wodnych oraz przystań żeglarska. Turyści odwiedzający wyspę pod koniec września mogą natrafić na Big Game Fishing, czyli międzynarodowe zawody w połowie ryb, takich jak tuńczyk i inne duże ryby.

Na przeciwległym krańcu wyspy leży miasteczko Murter, będące największą miejscowością na wyspie. Murter leży nad zatokami Slanica oraz Hramina. Miasteczko zachwyca wieloma maluteńkimi plażami ukrytymi w zatoczkach.

Z miasteczkiem Murter jest połączona miejscowość Betina, która przyciąga miłośników historii. Pomiędzy tymi dwoma miasteczkami znajdują się pozostałości po Colentum, jednej z rzymskich osad. Odwiedzając Betinę, warto zobaczyć Stary Młyn, Muzej Betinske Drvene Brodogradnje (Muzeum Budowy Statków) oraz wieżę Helić — liczącą ponad 500 lat budowlę, która w przeszłości chroniła miasto przed Turkami.

Warto wspomnieć także o pobliskim Parku Narodowym Kornati. Każdego dnia z różnych miejsc na wyspie odbywają się całodniowe wycieczki na Kornati. Warto wybrać się na taką wyprawę i podziwiać widowiskowe klify, które liczą sobie nawet kilkadziesiąt metrów wysokości — najwyższy z nich, na wyspie Klobučar mierzy aż 82 metry. Ciekawym miejscem są także greckie ruiny znajdujące się na wyspie Mana. W rzeczywistości są to pozostałości po planie filmowym, powstałe w latach 50. ubiegłego wieku.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *