Makarska - Centrum najpopularniejszej riwiery

Kuba

30 maja 2022

Brak komentarzy

Makarska

Słynna Makarska, przez wielu turystów nazywana najpiękniejszym zakątkiem Chorwacji, co roku przyciąga tłumy turystów spragnionych wakacyjnego relaksu. Dla swoich gości miasto ma wiele do zaoferowania: od przepięknych plaż, przez niezwykłe budynki z bogatą historią, na interesujących wycieczkach turystycznych kończąc.

Jak dojechać do Makarskiej samochodem?

Najlepsza droga do podróży samochodem do Makarskiej wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wyruszając w podróż, należy się kierować do przejścia granicznego w Gorzyczkach. Będąc w Czechach, należy jechać kolejno przez Ołomuniec i Brno, aż do przejścia granicznego w Mikulovie. Po wjeździe na teren Austrii najlepsza droga prowadzi przez Wiedeń i Graz, do przejścia granicznego Spielfeld. Będąc w Słowienii, optymalna trasa biegnie w pobliżu Mariboru, do przejścia Gorniji Macelj. Będąc w Chorwacji, należy kierować się na Zagrzeb, a następnie na Karlovac, gdzie droga A1 ciągnie się przez cały kraj, aż do Makarskiej.

Historia miasta

Liczne znaleziska archeologiczne pozwalają przypuszczać, że dzisiejsze tereny Makarskiej były zasiedlone już w czasach prehistorycznych. Na przestrzeni lat teren należał do Rzymian, Wenecji i Austro-Węgier. Popularność kurortu wzrosła, gdy miasto znajdowało się w granicach Jugosławii. Po rozpadzie państwa miejsce cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem ze strony turystów z całego świata.

Atrakcje turystyczne Makarskiej

Starówka miasta jest pełna wąskich i klimatycznych uliczek. Warto poświęcić chwilę na odnalezienie historycznych posiadłości lokalnych rodów mieszczańskich. Jedną z nich jest pałac Ivaniševiców z dużym arkadowym dziedzińcem.

Centralnym punktem starówki jest plac Andrija Kačića Miošića (chorwacki poeta urodzony w Makarskiej). Warto się tam wybrać, by zobaczyć jego pomnik oraz pochodzącą z XVIII wieku studnię.

W pobliżu placu znajduje się zbudowany w stylu barokowym kościół św. Marka pochodzący z XVIII wieku. Środek kościoła zachwyca licznymi zdobieniami, rzeźbami i malowidłami oraz niezwykłym ołtarzem.

Popularnym celem spacerów po makarskiej starówce jest Poluotok sveti Petar, czyli półwysep świętego Piotra, położony na północny-zachód od centrum miasta. Na jego krańcu wybudowano cerkiew oraz ciekawą latarnię morską.

Ciekawą atrakcją może być klasztor franciszkanów, powstały około XVI wieku. Dziś w jego wnętrzu znajduje się galeria obrazów oraz biblioteka, a w budynku za kościołem działa Muzeum Muszli prezentujące zbiór kilku tysięcy eksponatów.

Muzeum muszli to niejedyna atrakcja kulturalna w Makarskiej. W pobliżu portu znajduje się Muzeum Miejskie, gdzie można poznać historię i kulturę regionu, od czasów prehistorii aż do dnia dzisiejszego.

Wielu turystów przyciąga Obserwatorium Astronomiczne w Makarskiej. Jest to świetna rozrywka dla całych rodzin — nie będą się tu nudzić ani najmłodsi, ani dorośli.

Makarska słynie także z bogatego życia nocnego. Znajduje się tu wiele barów plażowych, klubów nocnych czy restauracji z muzyką na żywo. Jednym z popularniejszych miejsc jest Deep Makarska — klub usytuowany w jaskini. Jest to niezwykle popularne miejsce, przez co zazwyczaj jest bardzo zatłoczone.

Alternatywą może być bar Nautica — jest to spokojniejsze miejsce, zarówno pod względem rozrywki, jak i liczby turystów. Warto skosztować tutaj drinków lub lokalnego piwa. Dodatkowo bar oferuje przekąski i dania obiadowe.

Makarska — najlepsze plaże

Miasto słynie z najpiękniejszych plaży w tej części Chorwacji. Do najpopularniejszych należy żwirowa plaża miejska, ciągnąca się od półwyspu św. Piotra w kierunku północnym. Jest chętnie wybierana przez turystów, a w szczególności rodziny z dziećmi. W pobliżu znajduje się bogata infrastruktura — restauracje, kawiarnie, bary czy sklepy.

Na północ od miasta znajduje się żwirowa plaża Cvitacka, która składa się z kilku małych plaż oddzielonych skałami, dwóch większych plaż oraz plaży dla nudystów. Jej łączna długość wynosi ponad 1 kilometr! Większe plaże znajdują się na początku i końcu kompleksu. Obie nadają się dla rodzin z dziećmi, a liczne udogodnienia (bary, restauracje, kawiarnie) sprawiają, że miejsca te są chętnie odwiedzane przez turystów.

Co zobaczyć w okolicy Makarskiej?

Będąc w Makarskiej, koniecznie trzeba odwiedzić pobliskie miasta i wyspy riwiery, gdyż każde z miejsc ma wiele atrakcji do zaoferowania!

Pobliska miejscowość Baška Voda przyciąga przede wszystkim cudowną, żwirową plażą nazywaną Nikolina. O jej jakości świadczy to, że została uhonorowana Błękitną Flagą. Równie ciekawa jest plaża Oseka, która może zaoferować turystom szereg atrakcji.

Fani historii powinni odwiedzić miasteczko Podgora, gdzie wyraźnie widać wpływ religii na miasto. Na jego terenie znajduje się ponad 20 kościołów, z najpopularniejszym, znajdującym się na wzgórzu św. Tekli.

Chcąc spędzić aktywnie urlop, warto wybrać się na wyspę Hvar oraz pobliski archipelag Paklinski. Jest to idealne miejsce do nurkowania i odkrywania podwodnych krain morskich bogatych we florę i faunę.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *