Korčula - klimatyczna wyspa na Adriatyku

Kuba

28 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Korčula

Chorwacka wyspa Korčula leżąca w środkowej Dalmacji co roku przyciąga wielu turystów. Podczas wakacji rozkoszują się oni krystalicznie czystym morzem i śródziemnomorskim klimatem, na który składają się liczne gaje oliwne oraz drzewa cytrusowe.

Wyspa leży wśród wielu rozlewisk i zatok. Na powierzchni 270 km kwadratowych znajduje się wiele różnorodnych atrakcji — zarówno pod względem przyrodniczym, jak i turystycznym. Oprócz malowniczych, zatokowych plaż kamienistych i piaszczystych oraz przepięknego koloru wody wyspa zachwyca także zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

Jak dostać się na Korčulę?

Na wyspę najprościej dostać się za pomocą promu. Choć istnieje kilka tras, najprostsza podróż promem odbywa się na trasie Split — Korčula. Prom ze Splitu wypływa dwa razy dziennie, a podróż trwa trzy godziny.

Alternatywna trasa wiedzie przez Ploče, skąd wyrusza prom na półwysep Pelješac do portu w Trpanj. Będąc na półwyspie, należy dotrzeć do miejscowości Orebiča, skąd wypływa prom do miejscowości Domince na Korčuli. Ta trasa jest jednak dłuższa i nieco bardziej skomplikowana, ze względu na dwukrotną przeprawę promem.

Noclegi na wyspie

Będąc na wyspie, nocleg najlepiej zarezerwować w stolicy wyspy, Korčuli. Miasto jest gwarancją udanego wypoczynku zarówno w ciągu dnia (plaże i atrakcje turystyczne), jak i wieczorem (sklepy, restauracje, zabytki).

Ceny za nocleg w mieście Korčula zaczynają się już od 130 zł (w przypadku pokoju dla dwóch osób w niskim standardzie). Najwięcej obiektów mieści się w przedziale cenowym 200-400 zł. Czterogwiazdkowy hotel to koszt około 800 zł za noc za dwie osoby. Najbardziej luksusowe hotele położone w sercu miasta kosztują od 1500 zł za dobę.

Najlepsze plaże na Korčuli

Ze względu na położenie wyspy (jej południowa strona ma bezpośredni dostęp do otwartego morza) oraz jej ukształtowanie (strome i skaliste brzegi), na wyspie Korčula nie ma tak wielu plaż, jak na innych chorwackich wyspach.

Najpopularniejsze plaże znajdują się we wschodniej części wyspy. Jedną z nich jest plaża Vela Pržina, która jest największą plażą piaszczystą w Lumbardzie. Vela Pržina jest plażą z widokiem na otwarte morze i wyspę Lastovo. Jest położona w zatoce, dzięki czemu jest chroniona przed wiatrem. W sezonie jest bardzo popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. To miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi, ze względu na łagodne wejście do morza. Na plaży można wypożyczyć leżaki oraz parasole, a także skorzystać z boiska do gry w siatkówkę.

Kolejną z plaż jest Pupnatska Luka znajdująca się w miejscowości Pupnat. Jest to częściowo żwirowa i częściowo piaszczysta plaża, która (podobnie jak Vela Pržina) znajduje się w zatoce i jest chroniona przed porywistymi wiatrami. Pupnatska Luka jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Korćula, otoczona krystalicznie czystym morzem i bujną śródziemnomorską roślinnością. Dojazd do plaży jest bardzo wygodny dzięki asfaltowej drodze. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole oraz odwiedzić pobliskie kawiarnie i restauracje.

Warto odwiedzić także plażę Tatinja, która znajduje się w zatoce o tej samej nazwie, zaledwie 300 m od miasta Lumbarda. Do plaży można dojechać samochodem lub dotrzeć kilka minutowym spacerem z centrum miasta. Plaża słynie z pięknej, piaszczystej plaży oraz płytkiego morza i łagodnej linii brzegowej. Takie warunki sprawiają, że to miejsce jest idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób, które nie potrafią pływać. Na plaży nie ma cienia, warto więc zabrać własne parasole. W pobliżu plaży znajdują się restauracje i kawiarnie.

Atrakcje turystyczne na wyspie

Stolica wyspy, Korčula, zachwyca przejezdnych swoją starówką. Do najważniejszych atrakcji tej miejscowości należą główna brama miejska w Wieży Veliki Revelin, która stanowi wejście na stare miasto oraz główny punkt orientacyjny. Pobliski Plac oraz Katedra św. Marka i dzwonnica stanowią doskonały przykład stylu gotycko-renesansowego. Legenda głosi, że w domu nieopodal katedry miał się urodzić słynny podróżnik Marco Polo. Prawdziwość tej legendy ma potwierdzać fakt, że wielu mieszkańców Korčuli nosi nazwisko Polo, jednak jest to jedyna poszlaka gwarantująca prawdziwość tej informacji. Obecnie w miejscu narodzin Marco Polo znajduje się muzeum.

Ogromną atrakcją wyspy jest jaskinia Vela Špilja, znajdująca się w miejscowości Vela Luka. Badania archeologiczne prowadzone w jaskini wykazały, że działalność człowieka w Vela Spila sięga 20000 lat. Sama jaskinia jest otwarta dla zwiedzających. 

W środkowej części wyspy znajduje się osada Smokvica, która polecana jest szczególnie miłośnikom wina. To właśnie tam powstają najlepsze wina z Korčuli: czerwony „rukatac” i biały „posip”.

Dla turystów delektujących się pięknymi widokami atrakcją będzie Blato – malownicza miejscowość położona pośród wzgórz. W Blato warto zwiedzić loggię zbudowaną w 1700 roku oraz zabytkowy kasztel.

Cała wyspa jest także doskonałym miejscem do rowerowych przygód — turyści przemierzający drogi na dwóch kołach dotrą do wielu ciekawych punktów widokowych, czasem niedostępnych dla osób zmotoryzowanych.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *