Hvar - lawendowa wyspa na morzu Adriatyckim

Kuba

29 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Wyspa Hvar

Chorwacka wyspa Hvar jest uważana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. To tutaj możemy zobaczyć jedność człowieka i natury, a dzięki ciepłym zimom i umiarkowanym latom wyspa przez cały rok przyciąga nie tylko turystów, ale i naukowców. Oprócz aktywnego życia nocnego zaletą wyspy Hvar jest bogata, śródziemnomorska flora i fauna oraz liczne tradycje kultywowane przez tutejszych mieszkańców.

Wyspa Hvar jest najdłuższą z wszystkich chorwackich wysp. Leży pomiędzy dwoma innymi wyspami: Korčulą oraz wyspą Brač. Choć jej powierzchnia to niecałe 300 km kwadratowych, to sama wyspa jest długa prawie na 70 km. Hvar słynie z licznych pól lawendy, dzięki którym jest kojarzona z tym charakterystycznym, kwiatowym zapachem.

Ceny noclegów na wyspie

Jedyną możliwością, by dostać się na wyspę, jest podróż promem. Te codziennie wypływają ze Splitu oraz Drvenika. Połączenia promowe odbywają się na trasach Split — Stari Grad oraz Drvenik — Sućuraj. Dostępne są także połączenia katamaranem ze Splitu, które docierają do miejscowości Jelsa oraz Hvar.

Jak dojechać na wyspę Hvar?

Za najtańszy nocleg na wyspie Hvar przyjdzie zapłacić około 150 zł za noc. W tej cenie otrzymamy pokój dla dwóch osób w niskim standardzie w kwaterze. Koszt trzygwiazdkowego hotelu to z kolei 300 zł za dobę. Wymagający goście mogą wybierać spośród wielu hoteli cztero- oraz pięciogwiazdkowych, których ceny zaczynają się od 800 zł.

Polecane plaże na wyspie Hvar

Plaże na wyspie Hvar są głównie kamienisto-żwirowe, jednak po północnej stronie wyspy można także znaleźć plaże piaszczyste. W pobliżu miasta Hvar znajduje się Mekićevica — żwirowa plaża położona około 2-3 km od centrum miasta.

Nieco na wschód od Hvaru znajduje się miejscowość Milna, gdzie na turystów czekają dwie żwirowe plaże oraz wybrzeże porośnięte lasem sosnowym. Warto wspomnieć, że Milna jest jednym z najstarszych chorwackich miejsc wypoczynkowych — znajduje się tutaj willa letniskowa z XVII wieku.

Dubovica jest wartym uwagi kurortem wypoczynkowym w pobliżu miasta Hvar. Ma dosyć długą historię turystyczną. Na turystów czeka tutaj duża plaża żwirowa. 

Dla osób, które preferują opalanie i kąpiele w ciszy i spokoju polecana jest żwirowa plaża Podstine leżąca na zachód od miasta Hvar. Ta znajdująca się w zaroczce plaża zazwyczaj jest mniej zatłoczona niż inne plaże leżące w centrum miasta.

Odwiedzając Stari Grad, warto wybrać się na plażę Banj. To żwirowa zatoka położona w północnej części miasta. Jest idealna dla rodzin z dziećmi, ponadto plaża jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. Przy plaży można wypożyczyć leżaki i parasole oraz skorzystać z oferty restauracji i kawiarni.

Osobom poszukującym piaszczystych plaże z pewnością spodobają się plaże znajdujące się w zatoce Grebišće w pobliżu miasta Jelsa — na turystów czekają Vela Grebišća oraz Mala Grebišća.

Hvar – atrakcje turystyczne

Wyspa jest idealnym miejscem, jeśli chodzi o nurkowanie. Najlepszym miejscem do eksplorowania podwodnego świata jest archipelag Paklinski, gdzie można podziwiać bogatą podwodną florę i faunę.

Wyspa Hvar jest także miejscem, w którym odnajdą się amatorzy dwóch kółek. W okolicach Starego Gradu oraz Jelsy wytyczono 13 szlaków, które pozwalają dotrzeć do najbardziej interesujących i najpiękniejszych zakątków tej wyspy, nierzadko niedostępnych dla zmotoryzowanych.

Dla osób preferujących nieco spokojniejsze spędzanie wolnego czasu wyspa ma również wiele do zaoferowania. Miejscowość Hvar to najpiękniejsze miasto całej wyspy, które zachwyca odwiedzających elegancją i niesamowitą architekturą. To tutaj można zwiedzić katedrę św. Stefana z charakterystyczną dzwonnicą, która przez wielu jest uważana za najładniejszą dzwonnicę w całej Dalmacji. 

Ponad Hvarską starówką wznosi się twierdza Španjola. Forteca ma bardzo bogatą historię, która sięga aż XIII wieku. Z jej murów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na pobliską okolicę. Obok fortecy znajduje się dawne więzienie. Warto je odwiedzić, by zobaczyć więzienne cele.

Dla fanów historii atrakcją będzie klasztor franciszkanów znajdujący się w mieście Hvar. Ten historyczny kompleks budynków powstał w XV wieku. Dziś na jego terenie działa muzeum, gdzie można podziwiać zbiory archeologiczne, obrazy oraz naczynia liturgiczne.

Stary Grad to także Glavica, czyli szczyt z białym krzyżem, który jest doskonałym punktem widokowym na położone w dole miasto Stary Grad oraz Równinę Starego Gradu — ten teren przetrwał w stanie niezmienionym aż do naszych czasów, przez co został wpisany na listę UNESCO.

Na północny wschód od miasta Hvar znajduje się miejscowość Stary Grad, będąca najstarszym miastem na całej wyspie. Odwiedzając Stary Grad warto zajrzeć do twierdzy Petra Hektorovića. Ten nastrojowy pałac chorwackiego poety pokazuje, jak bardzo osobliwym człowiekiem był jego właściciel — na środku rezydencji znajduje się staw. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w zależności od pory dnia woda zmienia kolor z zielonego na błękitny.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *