Pośród wysp Archipelagu Zadarskiego leży wyspa Dugi Otok (pol. Długa wyspa). Jak sama nazwa wskazuje, ma ona podłużny kształt — przy długości 43 km jest szeroka na około 4,6 km. Na nieco ponad 113 km kwadratowych znajduje się wiele ciekawych miejsc, które przyciągają licznych turystów.
Aby dotrzeć na wyspę Dugi Otok, należy skorzystać z przeprawy promowej. Wyspa Dugi Otok jest skomunikowana z Zadarem — promy docierają do miejscowości Brbinj (prom samochodowy), a także do miast Bozava i Zaglav (promy pasażerskie). Niestety ich niewielka ilość powoduje, że Dugi Otok niezbyt dobrze nadaje się na jednodniową wycieczkę — dużo bezpieczniej jest zaplanować co najmniej dwa dni z noclegiem na wyspie, co pozwoli na odkrycie wielu atrakcji, które oferuje gościom ta wyspa.
Ceny noclegów we wszystkich miastach na wyspie są zbliżone i zaczynają się od 200 zł za dwuosobowy pokój typu standard (cena za dobę hotelową). Za apartament przyjdzie zapłacić średnio 350 złotych i w tej cenie jest dostępnych najwięcej miejsc. Bardziej luksusowe, czterogwiazdkowe hotele to z kolei koszt około 800 zł za dobę w przypadku pokoju dla dwóch osób.
Najpopularniejszą plażą na wyspie jest plaża Sakarun, znajdująca się w pobliżu miejscowości Soline, w północno-zachodniej części wyspy. Plaża znajduje się w jednej z małych zatoczek, a swoim wyglądem przypomina niejedną rajską wyspę. Ta piaszczysta plaża ma około 800 metrów długości. Spadek terenu jest niewielki, dlatego miejsce jest chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi.
Wokół plaży rozciąga się las sosnowy, gdzie spacer może stanowić przerwę w opalaniu. Na plaży można także wypożyczyć leżaki i parasole przeciwsłoneczne oraz skorzystać z oferty jednego z obiektów gastronomicznych. Na plażę można dotrzeć samochodem (parking jest nieco oddalony) lub skorzystać z roweru albo turystycznego pociągu.
Do polecanych plaż należy także plaża Telašćica, leżąca w głębokiej zatoce na południu wyspy. Teren tej piaszczystej plaży jest otoczony malowniczymi klifami pokryte dziką, bujną roślinnością. Miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane przez żeglarzy.
Z kolei Veli Žal to plaża żwirowa (w niektórych miejscach również kamienista), która jest rzadziej odwiedzana przez turystów — znajduje się w niezamieszkałej części wyspy Dugi Otok. Jest przez to miejscem idealnym na wypoczynek w ciszy. Sama plaża jest bardzo długa — zajmuje nieco ponad kilometr, dzięki czemu każdy gość na wystarczająco dużo prywatności.
Stolicą wyspy jest miejscowość Sali. Ciekawym miejscem pod kątem historycznym i kulturalnym jest sama starówka. Jest to bogate historycznie miejsce — Sali posiada ponad tysiącletnią historię rybacką oraz rolniczą — znajdują się tutaj niezwykłe gaje oliwne.
Do najpopularniejszych należy Salijsko Polje, gdzie rosną drzewa oliwne mające około 700 lat. Ze względu na wiek oraz rozmiar drzew, miejsce to jest chronione w ramach rezerwatu botanicznego. Gaj oliwny Salijsko Polje jest miejscem wartym odwiedzenia nie tylko ze względu na wartość botaniczną, ale także estetyczną.
Sali posiada najbogatszą bazę noclegową na wyspie, a miejscowość może stanowić idealne centrum do aktywności na całej wyspie — można tutaj wypożyczyć łódź, rower lub skuter i dzięki nim zwiedzić nie tylko okolicę, ale także całą wyspę.
W pobliżu Sali leży miasto Zaglav, znane ze swojego dziedzictwa kulturowego. To tutaj znajduje się klasztor franciszkanów oraz kościół sv. Mihovil. To miejsce jest polecane szczególnie dla pasjonatów historii.
Na południu wyspy leży Park Telascica. W parku, oprócz bogatej roślinności oraz niezwykłych klifów, znajduje się Jezioro Slano Mir, jedno z nielicznych słonych jezior w Europie. Dodatkową właściwością jeziora jest jego zmieniająca się głębokość. Poziom wody zależy od przypływów i odpływów morza, który zmienia się dzięki podziemnym kanałom w klifie. W jeziorze można się także wykąpać.
Do atrakcji wyspy niewątpliwie należą także jaskinie. Pierwsza z nich — Strasna Pec — znajduje się na lądzie. Do samej jaskini prowadzi malownicza szutrowa droga. Jaskinia nie jest często odwiedzana przez turystów, przez co miejsce to idealnie nadaje się do odpoczynku i chwilowego odcięcia się od codzienności.
Druga jaskinia, Brbiscica, znajduje się przy brzegu wyspy. Można wejść do niej z dwóch stron — zarówno od lądu, jak i dopłynąć samodzielnie od strony morza. Dojazd i dojście do jaskini są dosyć łatwe.
W północno-zachodnim krańcu wyspy, w pobliżu miejscowości Veli Rat znajduje się niezwykła latarnia morska Punta Bjanka, która jest najstarszą latarnią na Adriatyku. Latarnia otoczona jest lasem sosnowym, pięknymi zatokami i żwirowymi plażami. Oprócz niezapomnianego widoku z ponad 40-metrowej wieży latarni morskiej dla turystów przygotowano apartamenty noclegowe: jeden czteroosobowy i jeden trzyosobowy. Do latarni można dojechać samochodem. Ze względu na niezwykłe otoczenie miejsce jest popularne wśród zakochanych i coraz częściej jest wybierane jako miejsce ślubu.
Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.
Wszystkie prawa zastrzeżone
chorwacja-samochodem.pl
Dodaj komentarz