Dubrownik – gwiazda południowej Chorwacji

Dubrownik to miasto w Chorwacji, położone w południowej Dalmacji, nad morzem Adriatyckim. Kiedyś był to ważny ośrodek handlu w Europie, a obecnie miasto znane jest przede wszystkim z atrakcji turystycznych. Znajduje się w nim port handlowy oraz pasażerski. W okresie letnim miasto cieszy się ogromną ilością turystów.

Umiejscowienie miasta Dubrovnik na mapie

Dubrownik jest jednym z najpopularniejszych miast w Chorwacji. Wynika to z licznych zabytków kulturalnych oraz lokalnej architektury, a także dobrze rozbudowanej sieci hoteli, restauracji i barów. To wszystko sprawia, że wiele osób decyduje się na wakacje w Dubrowniku lub przynajmniej odwiedziny i spacer pośród zabytków. Najbardziej znana część w Dubrowniku to Stare Miasto, czyli zespół miejski, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To własne Stare Miasto Dubrownika jest ogromną atrakcją wraz z dobrze zachowanym układem urbanistycznym średniowiecznego miasta oraz systemem mocowań obronnych, który przetrwał do naszych czasów niemal w nienaruszonym stanie. Prawie wszystkie zabytki tego miasta znajdują się właśnie w tej lokalizacji.

Dojazd samochodem

Będąc w Chorwacji mamy dwie możliwości dojazdu samochodem do Dubrownika. Pierwsza, do niedawna jedyna trasa, prowadząca przez Bośnię i Hercegowinę – ma to związek z specyficznym przebiegiem granicy chorwackiej w jej południowej części. Druga, uruchomiona w roku 2022, prowadząca przez nowy most i półwysep Peljesac, bez konieczności przekraczania granicy bośniackiej.

Dojazd przez Bośnię

Dojazd do Dubrownika przez Bośnię wiąże się z przekroczeniem granicy chorwacko-bośniackiej. Jako, że Bośnia nie należy do Unii Europejskiej, konieczne jest odbycie kontroli granicznej, przejechanie ok. 9 km drogą nr 8 przez terytorium Bośni i następnie ponowny wjazd na terytorium Chorwacji. Kontrola graniczna jest szybka i bezproblemowa, nie trzeba również żadnych dodatkowych dokumentów aby przekroczyć tę granicę. Bośnia jest krajem kandydującym do UE, dlatego wiele przepisów i wymagań jest już spójnych z przepisami europejskimi, dlatego nie potrzeba paszportu lub zielonej karty dla samochodu. Na plus tej opcji dojazdu do Dubrownika jest możliwość przejazdu przez ciekawy kraj i zobaczenie, industrialnego miasta Neum.

Mapa dojazdu przez Bośnię
Krajobraz Bośni

Dojazd przez Peljesac

W 2022 roku otwarto potężny most łączący wybrzeże Chorwacji z półwyspem Peljesac, który pozwala na lądową podróż samochodem do Dubrownika, bez konieczności przekraczania granicy Bośniackiej. Jest to rozwiązanie z pewnością bardzo wygodne i atrakcyjne, ze względu na przejazd po imponującym moście. Czas przejazdu w obu przypadkach jest podobny i wynosi ok. 1 h 20 m z miejscowości Komarna, czyli miejsca gdzie trasa rozdziela się.

Mapa dojazdu przez Peljesac
Widok na Most Peljesac

Parkowanie samochodu w Dubrowniku

Parkowanie samochodem w Dubrowniku – w jednym z najpopularniejszych miast Chorwacji, jest niemałym wyzwaniem. Problem wynika z tego, że większa część miasta leży na zboczu, co w naturalny sposób ogranicza ilość dostępnych miejsc. Kolejną przyczyną jest gęsta zabudowa w centralnej części Dubrownika, czyli w okolicach starego miasta – uliczki są wąskie, jest wiele prywatnych kwater, w których dostępne miejsca zarezerwowane są dla gości. Dokładając do tego rzesze turystów, autobusy, taksówki i motorowery, powstaje idealny przepis na nie lada chaos. Sugerujemy skorzystanie z dostępnych w okolicy parkingów płatnych, ponieważ zaparkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie murów starego miasta graniczy z cudem, a większość miejsc i tak objęta jest strefą płatnego parkowania. Średni koszt za miejsce parkingowe waha się od 6 do 12 euro za godzinę – zgadza się, nie jest tanio!

Center Parking Dubrovnik

Zdecydowanie polecamy Dubrovnik Center Parking znajdujący się ok 450 m od murów starego miasta, a odległość tę pokonujemy bardzo przyjemną ścieżką, pośród interesujących budynków i pięknej, kolorowej roślinności. Parking to duży, 4 poziomowy, podziemny garaż z opłatą ok 6 euro/h (jedna z najniższych kwot za parkowanie w centrum Dubrownika).

Polecane parkingi

GDZIE PARKOWAĆ W DUBROWNIKU

Darmowy parking znajduje się na wzgórzu Srđ, na który wjeżdża i zjeżdża kolejka linowa. Jeżeli planujesz skorzystanie z kolejki, to świetnym pomysłem będzie wjazd samochodem na górę, zostawienie go na bezpłatnym parkingu, skorzystanie z kolejki, aby dostać się do miasta, a następnie powrót kolejką do samochodu. W taki sposób zaoszczędzisz na parkowaniu.

GDZIE NIE PARKOWAĆ W DUBROWNIKU

 • Parking Dubrovnik zobacz na mapie –>
  • 350 m od centrum
  • 2000 m2 powierzchni
  • tylko dla mieszkańców (mandat ok. 150 euro)
 • Ulice wzdłuż murów
  • wiele stref tylko dla mieszkańców (mandat ok. 150 euro)
  • ciężko zauważyć oznaczenia „parking dla mieszkańców”
 • Parkingi prywatne / kwatery
  • może pojawić się pokusa zaparkowania obok czyjejś bramy
  • odholowanie samochodu i mandat niemal pewny

Dubrownik – kultura i zabytki

Będąc w Dubrowniku warto zwiedzić i zobaczyć przede wszystkim mury miejskie oraz baszty i bramy, w tym bardzo znaną Bramę św. Małgorzaty, baszton św. Piotra i bramę Ponte. Atrakcją turystyczną jest również fort Lovrijenac, znajdujący się na zewnątrz murów miejskich, na skalistym półwyspie o takiej samej nazwie, która wywodzi się od św. Wawrzyńca. Drugim, znanym fortem w Dubrowniku jest Ford Revelin, mający formę umocnień na zewnątrz obwodu murów miejskich. Posiada budowę na planie nieregularnego czworokąta i został wzniesiony w XV w. Wiąże się z nim ciekawa legenda, ponieważ w trakcie jego budowy obowiązywał w mieście przepis, że każdy kto przybywa do Dubrownika drogą morską musi przywieść ze sobą kamień o wadze własnego ciała. Co ciekawe, ford przetrwał trzęsienie ziemi z 1667 r. i obecnie służy jako scena dla przedstawień oraz koncertów. Oto propozycja ciekawych miejsc w Dubrowniku:

 1. Stare Miasto w Dubrowniku – zabytkowa część miasta, z pięknymi ulicami, kamieniczkami i kościołami, otoczona wałami obronnymi
 2. Wieża Minceta – jedna z trzech wież bramnych miasta, z której roztacza się piękny widok na miasto i okolicę
 3. Katedra św. Vlaha – gotycka katedra, w której znajdują się relikwie świętego Vlaha, patrona miasta
 4. Kościół św. Ignacego – barokowy kościół z pięknymi freskami i marmurowymi rzeźbami
 5. Klasztor Franciszkanów – zabytkowy klasztor z pięknym ogrodem i muzeum sztuki religijnej
 6. Zamek Revelin – zabytkowy zamek z XVI wieku, który był częścią systemu obrony miasta
 7. Wodospad Kravice – piękny wodospad w południowej Chorwacji, położony ok. 60 km od Dubrownika
 8. Park Narodowy Mljet – piękny park narodowy z jeziorem i wyspą, położonym na południowym krańcu wyspy Mljet
 9. Wyspa Lokrum – piękna wyspa położona w odległości krótkiego rejsu od Dubrownika, z pięknymi plażami i malowniczymi ścieżkami
 10. Plaża Banje – popularna plaża w Dubrowniku, położona w pobliżu starego miasta, z pięknym widokiem na miasto i morze.

Zakwaterowanie w Dubrowniku

Turyści, którzy przybywają do Dubrownika mają do dyspozycji noclegi w domach, apartamentach i hotelach, oferujących wysoki standard i atrakcyjną lokalizację. Wiele z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kamienistej plaży w Dubrowniku i oferuje wysoki standard, w tym klimatyzowane apartamenty z tarasem oraz bezpłatnym dostępem do sieci WiFi.
Turyści cenią sobie zwłaszcza noclegi w hotelach i apartamentach znajdujących się w spokojnej okolicy, z panoramą na Morze Azjatyckie i Wyspy Elafickie. Duża baza noclegowa znajduje się również w bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta w Dubrowniku i w niewielkiej odległości od niego. Popularnością cieszy się też, słynący z wysokiej jakości Royal Neptun Hotel, który został odnowiony w 2015 r. Jest to zaciszny obiekt, znajdujący się przy plaży na półwyspie Lapad, zlokalizowany w ustronnym i bardzo klimatycznym miejscu, otoczonym drzewami iglastymi. Propozycja ciekawych miejsc do spania w Dubrowniku:

 1. Hotel Excelsior – Luksusowy hotel z 4 gwiazdkami, położony w centrum miasta, z widokiem na morze i Stare Miasto.
 2. Hotel Dubrovnik Palace – Luksusowy hotel z 5 gwiazdkami, położony na wzgórzu nad morzem, z pięknym widokiem na miasto i okolicę.
 3. Hotel Kompas – Hotel średniej klasy, położony blisko plaży i centrum miasta, z widokiem na morze i Stare Miasto.
 4. Hostel Dubrovnik – Hostel położony w centrum miasta, z dobrym standardem i przystępnymi cenami.
 5. Apartamenty More – Apartamenty położone w centrum miasta, z widokiem na morze i Stare Miasto.
 6. Apartamenty Mimi – Apartamenty położone w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, z pięknymi widokami na morze i Stare Miasto.
 7. Hotel Stari Grad – Hotel położony w ścisłym centrum miasta, z pięknym widokiem na Stare Miasto

W pobliżu Dubrownika

Będąc na wakacjach w Chorwacji i zwiedzając Dubrownik warto też udać się w inne miejsca, które znajdują się w niedalekiej odległości i od lat zachwycają turystów z całego świata. Nie bez powodu, ponieważ Chorwacja posiada niezwykłą architekturę i zabytki, a także piękne, lazurowe plaże i średniowieczne miasta, dlatego jest idealną lokalizacją na wakacje dla rodzin z dziećmi.

Zatoka umarłych hoteli, znajdującą się ok. 5 km od centrum Dubrownika. Jest to kompleks byłych hoteli, wybudowanych dla oficerów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i ich rodzin. Obecnie dla turystów miejsce to jest swoistym świadectwem obecności w tym regionie wojsk jugosłowiańskich w czasie wojny w latach 90. minionego wieku. Potężne pozostałości dawnych budynków są otwarte dla zwiedzających z całego świata i zadziwiają swoją architekturą. Jest to siedem dawnych hoteli, w tym: Galeb, Grand, Goričina I, Goričina II, Mladost, Pelegrin i Kupari. Oprócz nich w tym miejscu znajdowały się kiedyś również miejsca kempingowe. Zostało to zniszczone na skutek działań wojennych, ale ślady dawnej świetności pozostały do dnia dzisiejszego.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *