Dojazd do Chorwacji przez Słowację i Węgry

Mateusz

05 stycznia 2022

Brak komentarzy

Dojazd do Chorwacji przez Słowację i Węgry

Drugą najpopularniejszą trasą, która prowadzi z Polski do Chorwacji, jest ta, która wiedzie przez Słowację i Węgry. Jest to naturalny wybór dla osób mieszkających na wschodzie Polski, oraz tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić na winietach. Droga ta ma tyle przeciwników co zwolenników ze względu na gorszą jakość dróg, konieczność jazdy drogami lokalnymi, ale znacznie tańszą.

To o czym warto pamiętać, przy wyborze Słowacji i Węgier jako krajów znajdujących się na trasie podróży do Chorwacji, to fakt, że trzeba będzie poświęcić więcej uwagi na zaplanowanie trasy w nawigacji. Jeżeli nie zaplanujemy odpowiednich punktów na trasie przejazdu, nawigacja będzie wielokrotnie prowadziła w niewłaściwym, z naszego punktu widzenia kierunku. Istnieje ryzyko wjazdu na teren Austrii oraz Słowenii w razie błędu. Postaramy się rzeczowo opisać plusy i minusy jazdy przez Słowację i Węgry oraz garść najważniejszych informacji, które pomogą w bezproblemowym dotarciu na miejsce.

Przebieg trasy do Chorwacji

Polska – wyjazd z kraju

W zależności od tego, z którego miejsca w kraju wyruszamy, przebieg trasy będzie inny, aż do momentu spotkania wszystkich dróg, tuż przed granicą chorwacką. Wybierając trasę przez Słowację i Węgry mieszkańcy wschodniej Polski zazwyczaj kierują się na Rzeszów, a następnie drogą nr 19 do przejścia granicznego w Barwinku. Kierowcy jadący z okolic Krakowa mogą kierować się drogą „S7” do przejścia granicznego „Chyżne”. Wszyscy pozostali podróżujący, najczęściej wybierają krajową „1” w kierunku Bielska-Białej i następnie obwodnicą do przejścia granicznego w Zwardoniu. Jadąc przez Bielsko-Białą istnieje również możliwość, przekroczenia granicy w Cieszynie i przejechanie fragmentu trasy przez Czechy drogami niepłatnymi aż do miejscowości Chadca na Słowacji – jeżeli nawigacja tak pokieruje, to jest to również dobre rozwiązanie.

Chorwacja samochodem mapa wyjazdu z Polski

Słowacja

W Słowacji najlepszą pod względem jakości trasą jest ta oznaczona kolorem niebieskim, tj. od miejscowości Chadca w kierunku Bratysławy. Jest to głównie autostrada, którą sprawnie przejedziemy całą Słowację, z wyjątkiem odcinka od polskiej granicy w Zwardoniu do Chadcy, gdzie będziemy poruszać się drogami lokalnymi.

Dwie pozostałe trasy, oznaczone kolorem zielonym i żółtym, prowadzą głównie drogami krajowymi i lokalnymi, wyłącznie odcinek Preszów – Koszyce jest autostradą. Podróżowanie tymi trasami z pewnością nie będzie tak szybkie i bezpieczne jak w przypadku chociażby trasy Chadca – Bratysława, to jednak dla mieszkańców wschodniej Polski, jest to najkrótszy wariant trasy.

Mapa przejazdu przez Słowację na trasie do Chorwacji

Węgry

Na Węgrzech proporcje się nieco odwracają i trasy oznaczone kolorem żółtym i zielonym szybko przekształcają się w autotrady lub drogi szybkiego ruchu, natomiast wariant niebieski prowadzi głównie drogami lokalnymi. W wariancie niebieskim będziemy podróżować przez różne miejscowości, drogami pośród pól i lasów, słabo oznakowanych i stosunkowo niebezpiecznych, zwłaszcza dla tych, którzy pokonują trasę nocą. Cały odcinek zajmuje około 3 – 3,5 godzin. Wszystkie trasy spotykają się w okolicy miejscowości Nagykanizsa.

Pfrzejazd przez Węgry ma trasie do Chorwacji

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *