Dojazd do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię

Mateusz

01 października 2023

Brak komentarzy

Dojazd do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię

Najczęściej wybieraną przez Polaków trasą do Chorwacji, jest ta, prowadząca przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wariant ten charakteryzuje się najkrótszym czasem dojazdu z większości miejsc w Polsce, bezpieczeństwem i wygodą. Wadą z pewnością jest koszt winiet, który jest ok. dwukrotnie wyższy w stosunku do alternatywnej trasy przez Słowację i Węgry. W poniższym wpisie przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podróży do Chorwacji samochodem przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Przebieg trasy do Chorwacji

Polska

Niezależnie od tego czy mieszkasz na północy kraju, w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach czy Krakowie, najczęstszą drogą, którą dotrzesz do granicy jest Autostrada A1 i przejście graniczne z Czechami w Gorzyczkach. W taki sposób prowadzi nawigacja przy wyborze trasy w opcji „najszybsza” i my również zachęcamy do tego, aby na taki wariant trasy się zdecydować. Jeżeli w Polsce stracisz godzinę na jeździe przez drogi lokalne, to właśnie tą godzinę odczujesz najbardziej na zakończenie podróży, po 13 / 16 godzinach jazdy.

Czechy

Droga przez Czechy przebiega głównie szybkimi trasami i autostradami. Najlepiej nie zjeżdżać z głównych szlaków komunikacyjnych, tak aby sprawnie dostać się na czesko-astriackie przejście graniczne w miejscowości Mikuov. Duże miasta leżące na trasie, to Ostrawa, Ołomuniec, Brno. Oczywiście nie ma potrzeby wjeżdżania do żadnego z nich, ponieważ wokół każdego zbudowane są obwodnice.

Austria

Austria również oferuje dobrej jakości drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. Odcinek do pokonania w Austrii ma ok. 316 km i powinniśmy być w stanie przejechać go w czasie 3 – 3,5 godziny, zakładając że nie trafimy na większe korki spowodowane pracami remontowymi lub wypadkiem samochodowym. Podróżując tą trasą należy mieć wykupione winiety, co również ważne, na tym odcinku nie ma fragmentów dodatkowo płatnych (takich jak mosty, czy duże tunele).

Słowenia

Słowenia to najkrótszy, bo 65-cio kilometrowy, odcinek, za który przyjdzie nam zapłacić najwięcej spośród wszystkich krajów przez, które będziemy przejeżdżać. Winiety w Słowenii od roku 2022 mają również postać elektroniczną i są stosunkowo drogie, o czym w dalszej części artykułu. Miejscowości na trasie przejazdu to Maribor oraz Ptuj, które również omijamy obwodnicami. Czas przejazdu odcinka to od 45 min do 1 godziny.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *