Brela - miasteczko z najpiękniejszą plażą w Chorwacji

Kuba

31 maja 2022

Brak komentarzy

Brela

Brela jest jedną z małych osad leżących na Riwierze Makarskiej. Choć kiedyś nie stanowiła zbyt częstego celu podróży turystów, dziś jest uważana za ​​ jedno z najbardziej ekskluzywnych i najbardziej pożądanych miejsc na wakacje w Dalmacji. A wszystko dzięki wyjątkowej atmosferze oraz czystym i zadbanym plażom, rozlokowanym wzdłuż promenady porośniętej sosnami. W Breli na turystów czekają nowoczesne hotele, domy wypoczynkowe, apartamenty, pensjonaty i inne obiekty turystyczne.

Dojazd do miasteczka

Brela leży w Dalmacji Środkowej na Riwierze Makarskiej. Od Splitu dzieli ją około 50 kilometrów, a od Makarskiej 15 kilometrów. Samochodem do osady można dotrzeć autostradą A1 lub Magistralą Adriatycką, biegnącą wzdłuż całego chorwackiego wybrzeża.

Brela — historia miasta

Historia osady istniejącej na terenach dzisiejszej Breli sięga X wieku. Pierwsze zapisy odnaleziono w korespondencji cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogeneta. 

W przeszłości mieszkańcy osady zajmowali się uprawianiem głównie winorośli i oraz wiśni Marasca. Wraz z rozwojem turystyki znaczenie rolnictwa zmalało, a od ponad stu lat turystyka stanowi główne źródło przychodów mieszkańców. Po tradycjach rolniczych pozostał ślad w licznych ogrodach, gdzie mieszkańcy Breli uprawiają oliwki i winorośle oraz pomarańcze i cytryny.

Co warto zobaczyć, odwiedzając Brelę?

W miasteczku znajduje się kilka ciekawych budowli sakralnych. Jedną z nich jest barokowy Kościół Matki Boskiej z Góry Karmel z XVIII wieku. Został wybudowany w podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami. Warto odwiedzić także Kościół św. Mikołaja będący ważnym elementem sztuki średniowiecznej. Ciekawy uwagi jest również Kościół św. Iliji z elementami architektury rustykalnej XVIII wieku. Z kolei w kościele św. Siepana można znaleźć kamień grobowy pochodzący z XIV wieku.

Turyści lubiący piesze wycieczki mogą skorzystać z wielu łatwych szlaków górskich. Ich długość waha się od 4 do 10 kilometrów i prowadzi przez wiele malowniczych terenów, co stanowi doskonałą okazję do podziwiania unikalnego piękna chorwackiej natury.

Miasteczko oferuje także inne aktywności sportowe: wycieczki rowerowe, tenis ziemny i stołowy, a także w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę plażową. Fani sportów wodnych mają możliwość nurkowania, żeglowania oraz wybrania się na wycieczkę kajakiem. Można także wynająć skuter wodny lub wspinać się po jednej ze ścianek wspinaczkowych.

Brela jest również idealnym miejscem na spokojny spacer. Idealna do tego jest promenada Lungo Mare, która biegnie wzdłuż morza. Jej długość to prawie 7 kilometrów, a po drodze można natrafić m.in. na siłownię pod chmurką.

Najlepsze plaże w Breli

Najpopularniejszą plażą jest żwirowa plaża Punta Rata, znajdująca się na terenie rezerwatu przyrody noszącego tę samą nazwę. Miejsce może się poszczycić Błękitną Flagą oraz tytułem jednej z 10 najpiękniejszych plaż na świecie, przyznanym przez magazyn Forbes. Po zachodniej stronie plaży leży tzw. „Kamień Breli” – najczęstszy motyw na kartkach pocztowych z Breli oraz z Chorwacji. Zanurzona w morzu skała obrośnięta jest sosnami, które wyrastają z gołego kamienia.

Innym polecanym miejscem jest żwirowa plaża Berulia. Jej teren rozciąga się na 400 metrów wzdłuż malowniczego wybrzeża. Woda w jej okolicy jest niezwykle czysta, o czym świadczy regularnie przyznawana Błękitna Flaga. Turyści lubiący aktywnie spędzać czas docenią możliwość jazdy na nartach wodnych, gry w siatkówkę plażową lub inne sporty zespołowe, jak np. piłka nożna. Dodatkowym udogodnieniem jest bogate zaplecze gastronomiczne.

Rodziny z dziećmi chętnie wybierają plażę Soline. Charakteryzuje ją bezpieczne wejście do morza, wysoki poziom czystości wody oraz szereg udogodnień. Znajdziemy tutaj plac zabaw dla najmłodszych, opiekę ratowników oraz przebieralnie i toalety. Na miejscu można ró∑nież wypożyczyć leżaki i parasole.

Atrakcje turystyczne w okolicy Breli

Będąc w Breli, warto pamiętać o masywie górskim Biokovo, który jest objęty ochroną w ramach Parku Przyrody Biokovo. Park oferuje turystom szereg aktywności takich jak: wędrówki górskie, przejażdżki rowerowe, czy możliwość wspinania się. 

Ciekawym miejscem, które warto tam odwiedzić, są punkty widokowe: skały Nevistina Stinai oraz Biokovskie Oko — skalne okno z zapierającym dech w piersiach widokiem na Brelę i całą okolicę. Wytrwali turyści mogą się pokusić o wejście sam szczyt masywu — Bucovac (1290 m n.p.m).

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *