Biograd na Moru - jeden z najwspanialszych kurortów w Chorwacji

Kuba

23 maja 2022

Brak komentarzy

Biograd na Moru

Leżący w północnej Dalmacji Biograd na Moru to jeden z najwspanialszych kurortów w Chorwacji. Turyści odwiedzający to miejsce mogą cieszyć się piękną przyrodą, niezwykłymi plażami i zatokami, a także krystalicznie czystą wodą Morza Adriatyckiego. To także centrum miasta z zabytkową zabudową i nowoczesne hotele położone przy morzu.

Biograd na Moru — jak dojechać?

Aby dojechać do miasteczka samochodem, można wybrać trasę prowadzącą przez Czechy i Austrię. Trasa prowadzi przez Ostrawę – Ołomuniec – Brno – Wiedeń – Graz – Karlovac – Zadar – Biograd na Moru. Do miejscowości można również dojechać przez Węgry i Słowację.

Historia miasta

W przeszłości Biograd na Moru był miastem królewskim, które powstało najprawdopodobniej na ruinach starożytnej Blandony. Pierwsze zapiski o nim sięgają X wieku. Największy rozwój miasto osiągnęło na przełomie XI i XII wieku, gdy stało się stolicą chorwackich władców. Niestety w 1125 r. Wenecjanie całkowicie zniszczyli Biograd. Dalszych spustoszeń dokonały wojny wenecko-tureckie. 

Atrakcje turystyczne w Biogradzie na Moru

Miejscem wartym uwagi jest z pewnością historyczne centrum miasta. Jest ono położone na niewielkim półwyspie, wokół którego cumują łodzie, jachty i statki. Odwiedzając starówkę, warto zwrócić uwagę na kamienice z charakterystycznymi dla Dalmacji jasnymi, kamiennymi elewacjami i czerwonymi dachami. Wszechobecna śródziemnomorska zieleń i palmy nadają tej części miasta niezwykłego uroku.

W pobliżu starówki znajduje się duży i nowoczesny port jachtowy — Marina Kornati. To jedno z największych i najnowocześniejszych miejsc tego typu w całej Chorwacji. Można tutaj wyczarterować jacht albo łódź i popłynąć na zwiedzanie okolicznych wysp. Wieczorami stanowi idealne miejsce do spacerów i obserwowania zachodzącego słońca. 

W pobliżu Mariny zaczynają się nadmorskie bulwary. To wyjątkowe miejsce z elegancko przystrzyżonymi trawnikami i zadbaną roślinnością — idealne na leniwe spędzenie wolnego popołudnia. Dodatkowo w pobliskich kamienicach znajdują się restauracje, kluby i bary, gdzie można spędzić czas na wolnym powietrzu. Warto spróbować tutaj lokalnej kuchni.

W samym centrum miasta znajduje się Muzeum Etnograficzne. Budynek został wybudowany pod koniec XVIII w. na fundamentach dawnych murów średniowiecznych. Znajdują się w nim bogate zbiory: wystawa archeologiczna, która pokazuje życie mieszkańców w starożytności, kolekcje etnograficzne oraz wystawa „Ładunek statku zatopionego w XVI wieku”. Wspomniana wystawa ma w swoim posiadaniu ponad 10 tysięcy wartościowych przedmiotów wydobytych z zatopionego statku Republiki Weneckiej w XVI wieku.

Biograd na Moru — najlepsze plaże

Żwirowa plaża Dražica to najpopularniejsza plaża w mieście. Charakteryzuje ją łagodne zejście do morza, przez co jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. Dodatkowym udogodnieniem jest infrastruktura: przebieralnie, prysznice, plac zabaw dla dzieci, bary, restauracje, centrum nurkowe. Plaża ta w 2006 roku została oznaczona Błękitną Flagą.

Godna polecenia jest żwirowa plaża Soline, która znajduje się w malowniczej zatoce, która wcina się w las sosnowy. Plaża ta, podobnie jak Dražica, również jest odpowiednia dla rodzin. Dodatkowo znajdują się tutaj prysznice, restauracje i bary. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli.

Warto odwiedzić także plażę Crvena Luka, która znajduje się w kompleksie turystycznym o tej samej nazwie. Podobnie jak Soline, jest to zatoka otoczona lasem sosnowym. Ciekawym miejscem jest żwirowa plaża Bošana z łagodnym wejściem do morza i wieloma innymi udogodnieniami. Na plaży tej nie ma cienia — warto więc wypożyczyć parasol i zabrać ze sobą krem do opalania z filtrem.

Atrakcje w okolicy

W pobliżu Biogradu na Moru znajduje się Vransko Jezero, które jest częścią Parku Przyrody o tej samej nazwie. Park ten jest również rezerwatem ornitologicznym dla zagrożonych gatunków ptaków, które mają tu swoje lęgowiska. Na miejscu można wykupić przejażdżkę jeepem wokół jeziora w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Ponadto Vransko jezioro jest otoczone długą na 40 kilometrów ścieżką rowerową, która stanowi nie lada atrakcję dla fanów podróży na dwóch kółkach.

Na środku jeziora znajduje się punkt widokowy Kamenjak, skąd można podziwiać całe jezioro, archipelag Kornati oraz pobliskie wyspy. Na punkcie widokowym znajduje się kawiarnia, w której można spędzić wolny czas.

Biograd na Moru znajduje się blisko większych miast takich jak Zadar, Nin i Šibenik. Miasta te mają bogatą historię i ciekawe atrakcje. W Zadarze warto zobaczyć instalację architektoniczną Organy Morskie (Morske orgulje) i pomnik Pozdrowienie Słońca (Pozdrav suncu). Będąc w Ninie, warto wybrać się na piaszczystą plażę Kraljičina Plaža, która rozciąga się na 3 kilometry. Wizyta w Šibeniku to okazja do odwiedzenia Katedry św. Jakuba, którą zdobi 71 rzeźb głów. W pobliżu miasteczka znajdują się także wyspy Pašman, Dugi Otok i Vrgada.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *