Baška Voda

Na Riwierze Makarskiej, u podnóża masywu Biokovo leży Baška Voda — najchętniej wybierana miejscowość spośród wszystkich miasteczek na całwej Riwierze. Jest to nowoczesne centrum turystyki, oferujące bogactwo kultury i rozrywki. Na gości czeka mnóstwo ciekawych miejsc. Warto odwiedzić blisko położone wioski, które zachwycą Was swoją historią. Baška Voda, to również dobry punkt startowy do wizyty w innych miejscowościach znajdujących się na Riwierze Makarskiej. 

Baška Voda — jak dojechać?

Baška Voda jest położona około 10 km od Makarskiej — obie miejscowości łączy droga krajowa D-8. Jadąc samochodem do Makarskiej, można dotrzeć tam dwoma trasami.

Pierwsza w nich prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię. Droga prowadzi kolejno przez Cieszyn, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz, Maribor i Gruśkoyje (granica słoweńsko – chorwacka). Zaletą tej trasy jest lepszy stan dróg i większa liczba autostrad.

Alternatywna trasa prowadzi przez Słowację i Węgry. Kolejne miasta to: Chyżne, Ruźomberok, Bańska Bystrzyca, Zwoleń, Budapeszt, Gorićan (granica węgiersko — chorwacka). Tutaj zaletą jest niższy koszt podróży, w porównaniu do trasy prowadzącej przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Historia miejscowości

W przeszłości Baška Voda była małą osadą głównie rybacką, rolniczą i handlową. Historia sięga roku 1688 kiedy to jako osada pojawiła się pierwszy raz na mapie pod nazwą „Basca”. Dziś stanowi miejscowość z najbogatszą bazą noclegową w całej Riwierze Makarskiej — jest tutaj ponad 10 000 apartamentów.

Baška Voda — najlepsze atrakcje turystyczne

Najpopularniejszym miejscem jest Riva, czyli bulwar nadmorski porośnięty palmami. W centralnej części rośnie Gorica, czyli topola biała, której obwód wynosi 6 metrów. Ze względu na jej wielkość i centralne położenie jest ona częstym miejscem spotkań miejscowych, przez co topola jest często nazywana Parlamentem.

Kolejnym ciekawym miejscem na nadmorskiej promenadzie jest pomnik św. Mikołaja Podróżnika, patrona miejscowości. W pobliżu nabrzeża można skorzystać z rozrywek wodnych takich jak loty na spadochronach, przejażdżki motorówką, czy też skuterem wodnym. 

Spacerując bulwarem, można się także natknąć na kotwicę – pomnik tradycji morskiej Baškiej Vody, wzniesiony na cześć słynnej bitwy na Visie w 1866 r., w której wzięło udział kilku żeglarzy z Baškiej Vody.

Spośród zabytków sakralnych można wyróżnić kościół św. Lovrego z 1750 roku oraz kościół św. Mikołaja Podróżnika, wybudowany pod koniec XIX wieku.

Warto odwiedzić także muzeum malakologiczne, gdzie można podziwiać największe w okolicach zbiory muszli pochodzących zarówno z Baška Voda, akwenu Morza Adriatyckiego, jak i całego świata.

Baška Voda — polecane plaże

Główną plażą miejską w Baška Voda jest żwirowa plaża Nikolina, znajdująca się bezpośrednim sąsiedztwie Rivy. O bardzo dobrej jakości wody, jak i samej plaży świadczy uhonorowanie Błękitną Flagą. Miejsce jest idealne na wakacyjny odpoczynek dla całych rodzin z dziećmi, dzięki bezpiecznemu wejściu do morza i płytkiemu dnu morskiemu. W pobliżu plaży znajduje się parking, ponadto na plażę można wjechać z wózkiem dziecięcym. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w pobliżu plaży znajduje się wiele restauracji, sklepów i punktów usługowych.

Drugą popularną plażą jest znajdująca się po drugiej stronie Rivy żwirowa plaża Podluka. Jest równie chętnie odwiedzana przez turystów i rodziny z dziećmi. Podobnie jak Nikolina, oferuje szereg udogodnień: plac zabaw dla dzieci, atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku, a także możliwość wypożyczenia parasoli, leżaków i skorzystania z pryszniców i toalet. W pobliżu plaży również znajdują się restauracje. 

Dużo rzadziej odwiedzana jest plaża Oseka, leżąca na południe od plaży Nikolina. Jej kameralność wynika przede wszystkim z braku obecności zabudowań — to doskonałe miejsce na czysty kontakt z naturą. W pobliżu plaży znajduje się mała knajpka, w której można coś zjeść.

Atrakcje w okolicy miasta Baška Voda

Miejscem wartym uwagi jest z pewnością park narodowy Biokovo. Jest to długi na 36 kilometrów i szeroki na 9,5 kilometra masyw górski w centralnej części wybrzeża Dalmacji. Góry charakteryzują strome, kamienne zbocza gór i wiele jam, jaskiń, przepaści oraz lasów bukowych. Na terenie parku wytyczono wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Przygotowano także miejsca do wypoczynku. Wiele wycieczek turystycznych do parku Biokovo jest organizowanych bezpośrednio z Baškej Vody.

Fani malowniczych widoków z chęcią odwiedzą pobliską miejscowość Brela, która jest nazywana jedną z najpiękniejszych miejsc Riwiery Makarskiej. Wizyta w Breli to okazja do odpoczynku na łonie natury oraz możliwość poznania uroków miasta, które liczy sobie ponad dwa tysiące lat.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *