Najpopularniejsze miejscowości wzdłuż chorwackiego wybrzeża

Każdy zakątek Chorwacji zasługuje na osobny wpis, dlatego przygotowywanie zestawień różnych miejsc oraz określanie ich jako „największe”, „najlepsze” czy „najciekawsze, jest bardzo trudne. Każdy z nas ma swój gust i preferencje, przez co nie sposób dostosować się do wszystkich wymagań. Wiemy jednak, że wiele osób chce zaplanować swój wyjazd jak najlepiej, a listy miejsc ułatwiają zorganizować wiedzę i podjąć najlepszą decyzję. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ułożyliśmy tę listę od miast znajdujących się najbardziej na północy Chorwacji do tych, znajdujących się na południu – innymi słowy od Rijeki, aż do Dubrovnika.

1. Rijeka

Odległość od granicy Polski samochodem: ok. 800km

Gdzie leży Rijeka

Rijeka to trzecie największe miasto pod względem liczby ludności w Chorwacji, znajdujące się niespełna 20 km od granicy z Słowenią. Posiada największy port handlowy, rybacki i tranzytowy w kraju. Rijeka to miasto przemysłowe, kulturowe, kolorowe, portowe, nostalgiczne, żywiołowe – Rijeka jest wielowymiarowa i zaskakująca! W 2020 r. miasto otrzymało miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Jeżeli lubisz kontrasty i chcesz odkrywać różne przestrzenie oraz wymiary, to Rijeka jest dla Ciebie. Tutaj historia łączy się z przemysłową nowoczesnością, a piękna przyroda i bałkański styl nadają wyjątkowy charakter. Nie jest to miasto, które zachwyca od pierwszego wejrzenia, dlatego turyści nie przyjeżdżają tutaj tak tłumnie jak do Splitu, czy Zadaru. Aby poznać i docenić tę przestrzeń, trzeba odwiedzić wiele miejsc, ukrytych dla oka niewprawnego turysty. Zwiedzając Rijekę, trzeba otworzyć umysł, aby w pełni doświadczać otaczającą nas rzeczywistość. Rijeka nie jest typowo turystyczna, choć na turystów otwarta i dobrze przygotowana, ceny są znacząco niższe w porównaniu do najpopularniejszych miejsc.

2. Rovinj

Odległość od granicy Polski samochodem: ok. 880 km

Rovinj to perła Istrii! Malownicza miejscowość w włoskim stylu, która urzeka od pierwszego wejrzenia. Dziesiątki ciasnych uliczek, kawiarni, galerii i malowniczo położonych restauracji. Miasto to z jednej strony bardzo popularne i turystyczne, z drugiej, klimatyczne i z charakterem.

Kiedy kierowaliśmy się w stronę Rovinj, byliśmy już na końcu naszej podróży po Chorwacji. Odwiedziliśmy kilkanaście miejscowości, plaż i restauracji, trochę zmęczeni i bez wielkich oczekiwań, bo co nas może zaskoczyć – zwłaszcza, że Dubrovnik, mimo wielu rekomendacji, nas nie zachwycił (głównie przez ilość turystów, wysokie ceny oraz słabe jedzenie, na które trafiliśmy). Wieczorem po przyjeździe na miejsce, poszliśmy na krótki spacer po centrum, z którego nie chcieliśmy wracać… Włoski klimat czuć na każdym kroku, w szczególności przemieszczając się uliczkami zabytkowego centrum. Turyści tłumnie gromadzą się w części portowej, dlatego idąc w górę, ku kościołowi św. Eufemii, nie napotykamy wielu ludzi, ot co jakiś czas, uśmiechnięte twarze innych spacerowiczów.

3. Pula

Odległość od granicy Polski samochodem: ok. 900 km

Gdzie leży Pula

Pula to największe miasto na półwyspie Istrii, najbardziej znane ze swojego monumentalnego amfiteatru z czasów rzymskich, który notabene, zachowany jest w lepszym stanie niż jego bardziej znany brat, czyli Coloseum. Dla wszystkich fanów historii, przede wszystkim tej odległej, przechadzanie się uliczkami Puli będzie nie lada przygodą. Głownie dlatego, że miasto usiane jest budowlami, bramami, łukami oraz ruinami z początków naszej ery.

W Puli znajduje się również stocznia, która z pewnością spodoba się fanom industrialnych przestrzeni oraz tym, którzy po prostu lubią portowy klimat. Pula nie jest miastem polecanym fanom wylegiwania się na plaży, ponieważ przez jej portowy charakter, nie ma tu zbyt wielu miejsc, w których można swobodnie plażować. W tym celu należy odwiedzić okoliczne miejscowości i poszukać dzikich plaż w okolicy.

4. Zadar

Odległość od granicy Polski samochodem: ok. 940 km.

Zadar – nazywane stolicą zachodów słońca, jest idealnym miejscem na wakacje w Chorwacji. Miasto jest piękne, pełne zabytków, tętniące życiem za dnia i w nocy. W bliskiej odległości są 4 parki narodowe z popularnym „Krka” na czele (chociaż do tego bliżej jest z Szybenika, o którym będziemy pisać za chwilę). Można również popłynąć na wyspę Pag, Dugi Otok lub jedną z kilkunastu mniejszych wysepek, znajdujących się w okolicy. Zatrzymując się w Zadarze z pewnością doświadczymy Chorwacji w pełnej krasie, z pewności zabraknie nam również czasu, aby zobaczyć wszystko co jest w okolicy.

W Zadarze, w sezonie letnim odbywają się liczne festiwale teatralne oraz filmowe, które zlokalizowane są w zabytkowych ulicach starego miasta. Polecamy to miasto wszystkim turystom, którzy cenią sobie wieczorne aktywności w mieście i możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

5. Szybenik (Šibenik)

Odległość od granicy Polski samochodem: ok 1000 km.

Szybenik jest miastem sprawiającym wrażenie jakbyśmy byli w małej, urokliwej miejscowości, ale daje również możliwość spędzenia czasu w sposób miejsko-rozrywkowy. Niewątpliwym atutem jest atrakcyjne położenie, dzięki któremu jesteśmy blisko zatoki, morza, rzeki i wysp. Z Szybenika wszędzie jest blisko – w promieniu 100 km. jest Zadar, Vodice, Murter, Split, Trogir, Park Narodowy Krka, Primosten i wiele innych atrakcji.

Warto podkreślić, że Szybenik wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele zabytków unikalnych na skalę światową, jak np. renesansowa Katedra św. Jakuba z XV/XVI w. To co odróżnia Szybenik od innych miast w Chorwacji, to fakt, że jest to najstarsze miasto rodowe na wybrzeżu chorwackim i nie uległo tak dużym wpływom rzymskim czy greckim, jak ma to miejsce w wielu innych miejscach.

6. Trogir

Odległość od granicy Polski samochodem: ok 1050 km.

Umiejscowienie miejscowości Trogir na mapie

Trogir to tętniące życiem miasto portowe, znajdujące się w środkowej Dalmacji. Ciekawe i malownicze położenie miasta wraz z kilkoma okolicznymi wysepkami, określana jest mianem riwiery trogirskiej. Piękna starówka, zabytki i czysta woda, to tylko kilka z atrakcji, jakie przyjdzie nam doświadczyć. Trogir polecany jest osobom lubiącym spacerować – port, wyspy, wyspa Čiovo połączona z Trogirem mostem, zabytki, zatoczki, a w przerwach zimny drink w licznych knajpkach. 😉

Do miejsc, które z pewnością warto odwiedzić, należy Riva, czyli promenada biegnącą od twierdzy do mostu na wyspę Ciovo, wąskie uliczki miasta, Katedra św. Wawrzyńca, czyli centralne miejsce starówki oraz Pałac Ćipiko. W Trogirze w zasadzie wszystko jest zabytkiem, dlatego zachęcamy do poszukiwań i doświadczania historii na swój sposób. Całe centrum miasta wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7. Split

Odległość od granicy Polski samochodem: ok 1070 km.

Umiejscowienie miasta Split na mapie

Split to po prostu centrum Chorwacji. 😉 Świetna baza wypadowa ze względu bliskość wielu pięknych miejscowości i wysp, wiele promów i wycieczek wodnych płynie „z” i „do” Splitu, jest to miasto z bogatą ofertą noclegową oraz kulturalną. Życie nocne toczy się tu cały czas, a restauracje zachęcają do spróbowania pysznych potraw. Split = wakacje w Chorwacji!. Jedynym minusem jest fakt, że poza centrum miasta, dominują brzydkie bloki rodem z czasów głębokiego komunizmu – możemy jednak przymknąć na to oko i zakochać się w wakacyjnym gwarze pięknego centrum.

Poza beztroskim spędzaniem czasu i odwiedzaniem kolejnych knajpek, zachęcamy do odwiedzenia Pałacu Dioklecjana, który oferuje możliwość zwiedzania części naziemnych jak i tych podziemnych. Z pewnością jest to jeden z bardziej imponujących zabytków w Splicie, ale także całej Chorwacji, kila scen z Gry o Tron było kręconych właśnie w tym obiekcie.

8. Dubrovnik

Odległość od granicy Polski samochodem: ok 1260 km.

Umiejscowienie miasta Dubrovnik na mapie

Ciężko napisać o Dubrovniku coś, co jeszcze nie zostało napisane – piękne i imponujące miasto, które powinien odwiedzić każdy entuzjasta Chorwacji. Imponujące mury obronne okalające ścisłe centrum, starówka, wąskie uliczki oraz port robią ogromne wrażenie. Dubrovnik jest turystycznie popularny i tylko nadmiar turystów może nieco zepsuć odbiór tej przestrzeni. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że nawet kiedy na głównej promenadzie są tysiące ludzi, bez problemu znajdziemy ustronne uliczki i knajpki, w których odpoczniemy od gwaru.

Poza odwiedzinami ścisłego centrum, starówki, kościoła i spaceru po murach obronnych, zachęcamy do udania się na Wzgórze Srđ z którego roztacza się niesamowity widok na miasto. Dotrzeć tam można pieszo, kolejką linową oraz samochodem i każda z tych opcji jest godna polecenia.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *