7 najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Chorwacji

7 najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w Chorwacji

Dla osób lubiących aktywny sposób spędzania czasu, Chorwacja ma do zaoferowania wiele pięknych przyrodniczo krain. Jeziora, rzeki, parki krajobrazowe, góry i inne fantastyczne miejsca, dzięki którym nie sposób zaznać nudy. Warto również podkreślić, że większość turystów przyjeżdża do Chorwacji, aby odpocząć przy morzu i ucztować w pobliskich restauracjach, oznacza to, że w miejscach niezwiązanych z biesiadowaniem i opalaniem, znajdziemy wiele spokoju i odpoczynku od turystycznego zgiełku. Poniżej lista najciekawszych, naszym zdaniem, miejsc przyrodniczych w Chorwacji.

1. Jeziora Plitvickie

Jeziora Plitwickie

Park narodowy, w którego skład wchodzi 16 jezior, wodospady, rzeki i lasy, jest zlokalizowany ok. 55 km w linii prostej od chorwackiego wybrzeża. Park jest bardzo dobrze przygotowany i oferuje wiele pięknych ścieżek, przejażdżkę kolejką a także rejs statkiem. Warto poświęcić cały dzień, aby dojechać i spokojnie pospacerować pośród imponującej przyrody. Wokół parku jest dobra baza noclegowa, dlatego można skorzystać z oferty i w spokoju spędzić noc w okolicy.

2. Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym, jest ten znajdujący się ledwie kilkanaście minut drogi od miejscowości Szybenik – Krka National Park, wraz ze swoim ikonicznym wodospadem Skradinski Buk. Miejsce to zawdzięcza swoją popularność między innymi bliskości popularnego Szybenika, ale także dobrze przygotowanej infrastrukturze turystycznej. Czasem, zwłaszcza w ścisłym sezonie, może być tam tłoczno, dlatego zachęcamy do odwiedzenia parku w innych miesiącach niż lipiec i sierpień.

3. Park Narodowy Brijuni

Park Brijuni

Park Narodowy Brijuni to jedno z tych miejsc, o których niewiele się pisze, nie jest powszechnie znane, ale jeżeli zdecydujemy się, aby je odwiedzić, będzie tym miejscem, o którym opowiadać będziemy najwięcej. Panuje tam wyjątkowy, włoski klimat, pomieszany z ciekawą historią (na wyspie Veliki Brijun swoją rezydencję miał przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii Josip Broz Tito), rzymskie ruiny, bogata fauna i flora oraz spore przestrzenie do spacerowania, polecamy korzystanie z melexów, aby w krótszym czasie móc zobaczyć więcej, a jest co!

4. Park Narodowy Paklenica

Paklenica

Park Narodowy Paklenica to świetny pomysł na dla osób lubiących górskie widoki i spacery pośród skał. Dwa imponujące wąwozy – Wielka Paklenica i Mała Paklenica tworzą wyjątkowe, skalne widowisko. Park ten jest także rajem dla wspinaczy ze względu na ponad 400 przygotowanych tras. Do parku można dojechać samochodem z Zadaru w 45 min.

5. Dinara – najwyższy szczyt Chorwacji

Najwyższy szczyt Chorwacji

Kolejna propozycja dla miłośników gór – Dinara, czyli najwyższy szczyt w Chorwacji. Zdobywanie najwyższych szczytów nie jest pierwszym pomysłem jaki przychodzi na myśl podczas planowania podróży do Chorwacji, jednak góry w tym kraju są zupełnie inne niż te w Alpach czy Tatrach. Widok ze szczytu mierzącego 1831 m. n. p. m. jest piękny! Czas wejścia to ok 4h a zejścia 3h. Po drodze znajduje się metalowa skrzynka z księgą wejścia, warto wpisać się do niej i zostawić pamiątkę dla potomnych.

6. Park Narodowy Mljet

Mljet

Wyspa Mljet będzie się pojawiała w wielu zestawieniach i artykułach, bo jest to miejsce, które daje wiele możliwości na aktywny odpoczynek. Na jej północno-zachodniej części znajduje się Park Narodowy Mljet – skaliste klify, jaskinie, krystaliczna woda, a nawet rafy koralowe. Dodatkowo wyspa jest jedną z najbardziej zielonych na całej Chorwacji, ze względu na gęsto rosnące lasy sosnowe.

7. Park Krajobrazowy Telašćica

Dugi Otok i jezioro Mir

Oto kolejny pomnik przyrody znajdujący się na wyspie, tym razem położony w południowej części wyspy Dugi OtokPark Krajobrazowy Telašćica. Jedne z najwyższych klifów – nawet 160m ponad poziom wody, wewnętrzne, turkusowe jezioro Mir o wyższej temperaturze wody niż morze oraz bardzo rzadki koral czerwony, to tylko niektóre z atrakcji jakie można spotkać w tym miejscu.

Ubezpieczenie turystyczne

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne przygotowane specjalnie dla osób jadących za granicę. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zalecane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ryzyko poniesienia kosztów przez turystę, związane jest z odmiennymi zasadami opłat za leczenie w każdym kraju. W Chorwacji partycypuje się np. w kosztach leków oraz transporcie medycznym.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *